REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Rozhlédněte se po Karlovarském kraji

Výlety na rozhledny jsou vždy v něčem unikátní. Každá rozhledna je jiná nejen svým architektonickým vzezřením, ale především výhled je pokaždé ojedinělý. V České republice máme v současnosti něco kolem 200 rozhleden a tak je opravdu z čeho vybírat. Dnes si představíme 5 nejzajímavějších rozhleden Karlovarského kraje.

Karlovarský kraj je nedomyslitelně spjat s městem Karlovy Vary a právě tady se můžete vydat na celkem nenáročný výlet k Vyhlídkové věži Diana. Tato rozhledna se nachází na Výšině přátelství a byla postavena v roce 1914 jako výletní místo pro zdejší lázeňské hosty. Kromě vyhlídkové věže tu najdete i kavárnu s restaurací, Motýlí dům, Mini Zoo a dětské hřiště. K rozhledně se můžete nechat vyvést lanovkou od Grandhotelu Pupp nebo zvolit příjemný výšlap po lesních stezkách. Samotná rozhledna má 150 schodů, ale nemáte-li na ně zrovna síly nebo chuť, můžete se na vyhlídkový ochoz ve výšce 25m nechat vyvést výtahem. Spatřit můžete prakticky celé lázeňské město, údolí řeky Ohře i řeky Teplé a zahlédnout i hřebeny Krušných hor a jejich dominantu – horu Klínovec a mnoho dalšího z krás okolní krajiny.

Neméně zajímavou rozhlednou je Cibulka v Oloví u Sokolova. Nachází se na zdejším Šibeničním vrchu vysokém 655 m. n. m mezi obcemi Oloví a Krajková. Samotná rozhledna má přes 29 m a zajímavé je, že původně byla postavena na jiném místě. Konkrétně na Boučském vrchu, který se nachází 1,5 km východně od dnešní stavby.  Tam stála rozhledna od roku 1896, ale spíše chátrala a tak ji v roce 1913 odkoupil Okrašlovací spolek města Oloví, který ji rozebral a přemístil právě na Šibeniční vrch. Zde stála až do druhé světové války, kdy byla úplně zničena. Obnovení se dočkala až v roce 2011 a slavnostně dostavěna a otevřena je teprve od roku 2014.  Rozhlédnete-li se na východ, uvidíte i zmiňovaný Boučský vrh, původní místo kde rozhledna stála. Vidět jsou i Krušné hory, Sokolovská pánev s městem Sokolov, kopce Sladkovského lesa i Smrčiny se Zelenou horou.  Na výlet se sem můžete vypravit celoročně.

REKLAMA

Chcete-li zažít výhled z nejzápadnější rozhledny v České republice, navštivte vyhlídkovou věž Háj u Aše, která se tímto titulem může po právu pyšnit. Ta se nachází ve výšce 758 m n. m. na kopci Háj, což je nejvyšší vrchol české části pohoří Smrčiny. Rozhledna, navržená německým architektem Wilhelmem Kreisem, byla otevřena v roce 1904. Je postavena z masivních žulových kvádrů a sahá až do výšky 34 m. Vyšlápnete-li všech 122 schodů, můžete si užít výhled ve výšce 25 m a obdivovat dech beroucí výhled po širém okolí.

Pro mnohé nejkrásnější rozhledna se jmenuje příznačně Krásno a nachází se na Krásenském vrchu 777 m n. m. nedaleko od Horního Slavkova u obce Krásno. Rozhledna, jejíž autory jsou architekt Fritz Hoffmann a sochař Willy Russ, byla postavena v letech 1933 – 1935. Z architektonického hlediska se skutečně jedná o jednu nejpodivuhodnějších rozhleden v České republice. Můžete za to její neobvyklý tvar inspirovaný legendární Babylonskou věží. Jde o šroubovici, nebo chcete-li spirálovité schodiště vinoucí se po vnější straně rozhledny. Tvar rozhledny je kuželovitý, a zatímco základna rozhledny je 11 m široká, její vrchol už má pouhé 4 m. Vyhlídka se nachází ve výšce 25 m a vede na ni 120 schodů. Nahoře vás čeká kruhový výhled a tedy Krušné hory, Doupovské vrchy, Tepelská vrchovina i Sladkovský les a další. Rozhledna je celoročně volně přístupná a nejlépe se k ní dostanete z Krásna po žlutě značené turistické cestě.

A co by to byl za výčet nejzajímavějších rozhleden Karlovarského kraje, kdyby chyběla rozhledna Klínovec na stejnojmenném vrcholu, nejvyšší místo Krušných hor. Osmiboká jehlanová zděná věž je 17 metrů vysoká a byla postavena roku 1884 podle návrhu stavitele Josefa Petera. V letech 2012-2013 byla původní rozhledna rozebrána a vystavěna její replika. Z ochozu se odkrývá nádherný kruhový výhled na okolní hřebeny Krušných hor, Podkrušnohorskou hnědouhelnou pánev, Doupovské hory i Slavkovský les. Za mimořádně dobré viditelnosti bývá vidět také Šumava, Děčínský Sněžník, Lužické hory, Ještěd, Milešovka či Říp.

Další neméně zajímavé rozhledny Karlovarského kraje najdete na webu

www.zivykraj.cz/cz/objevujte/rozhledny

Interneotvé stránky: http://www.zivykraj.cz/cz/

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA