Rovinaté České Budějovice plné zajímavých míst k poznávání

České Budějovice, město hodné návštěvy nejen pro milovníky piva. Zajímavým místem je Českobudějovická radnice, kde se koná spousty kulturních akcí. Určitě také stojí za návštěvu Jihočeské muzeum, kde se vzděláte na mnoha polích.

Návštěvnické centrum Budvar vás prostě nadchne

Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru poskytuje prohlídky výrobních prostor pivovaru a multimediální expozice „Příběh budějovického piva“. Návštěvníci starší 18 let mají možnost v ležáckém sklepě ochutnat nepasterovaná a nefiltrovaná piva. Teplota ve sklepě dosahuje pouhé 2-4 stupně Celsia. Doporučujeme si proto v letních měsících přibalit i svetr. Prohlídky jsou kromě češtiny v dalších šesti světových jazycích. Seznámíte se s tajemstvím výroby ležáku Budweiser Budvar. Prohlídka je určena pro 8-50 osob, trvá zhruba hodinu.

Zmiňovaná multimediální expozice „Příběh budějovického piva“ srozumitelnou a zábavnou formou představuje historii vaření piva v Českých Budějovicích. Vše je uvedeno na velkoplošných obrazovkách, v hologramech a při trojrozměrných projekcích. V expozici na vás dýchne atmosféra doby založení města, můžete nahlédnout do života ve středověkém právovárečném domě, dozvíte se celou historii Budějovického Budvaru a seznámíte se i s pozadím právních sporů o ochranné známky. Prohlídka určena pro 8-24 osob a trvá 50 minut.

Návštěvnické centrum zahrnuje také pivnici Budvar nebo pivnici Masné krámy, pokud hledáte ubytování, tak ho zde také naleznete-v hotelu Malý pivovar.

Kulturní památka Českobudějovická radnice

Radnice je spojením dvou gotických měšťanských domů v 15. století. Jeho nynější podoba vznikla barokní přestavbou v 18. století. V roce 1988 se radnice stala chráněnou kulturní památkou. Signifikantní na českobudějovické radnici jsou čtyři alegorické sochy na atice představující měšťanské ctnosti spravedlnost, statečnost, moudrost a opatrnost. Zdejší radnice patří v současné době k nejzajímavějším budovám v Čechách. Je to především proto, že se zde prolíná historie s moderní architekturou a je velmi zajímavé prohlédnout si ji s fundovaným výkladem.

K radnici a k ní přilehlým budovám patří magistrát města. Budova radnice má dva hlavní vchody, jeden slouží jako průchod do obřadního sálu sloužící ke svatebním obřadům a dalším akcím. Druhý slouží jako vchod na nádvoří a do prostor magistrátu a zdejšího turistického informačního centra.

Magistrát města společně s radnicí každoročně pořádá akce pro veřejnost včetně komentovaných prohlídek budovy, jsou zde také pořádány koncerty, radniční trhy a divadelní představení na nádvoří radnice. Zajímavostí jsou úly umístěné na střeše radnice.

Jihočeské muzeum je klenot

Muzeum bylo založeno v roce 1877 a patří k významným kulturním institucím v jižních Čechách. Svoji prvotní činnost zahájilo v prostorech dnešní českobudějovické radnice. První sbírkové předměty pocházely z darů občanů města. Muzejní sbírky mají v současné době více než 800 000 předmětů v oblasti botanické, geologické, entomologické, mykologické, zoologické, archeologické, etnografické, numizmatické, historické, uměleckoprůmyslové, divadelní a hudební historie. Dále se může chlubit sbírkami rukopisů, prvotisků, starých tisků, obrazů, grafiky, fotografií, filmů, sochařských děl a militarií.

V muzeu mají přístupných několik stálých expozic – archeologickou, přírodovědnou, geologickou a národopisnou, díky své interaktivní podobě jsou vhodné také pro děti.

Muzeum poskytuje mimo jiné také odborné poradenství, připravuje přednášky, pořádá koncerty, komentované prohlídky k výstavám a další.

Muzeum je otevřeno celoročně.

Zdroj a více informací najdete na www.budejovickybudvar.cz, wikipedia.org/wiki/Radnice_(%C4%8Cesk%C3%A9_Bud%C4%9Bjovice), www.muzeumcb.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu