REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

Rodný dům Johanna Gregora Mendela

Rodný dům Johanna Gregora Mendela

 

  Ve vesničce  Hynčice se 20. července 1822 v německé rodině narodil Johann Gregor Mendel, objevitel podstaty dědičnosti. Předtím než tento významný rodák odešel studovat strávil zde, v rodině místního rolníka, 11 let svého dětství. Tato zemědělská usedlost  prošla v letech 2004 – 2007 rozsáhlou rekonstrukcí. V současnosti může být právem považována za pýchu obce.    Rodný dům Johanna Gregora Mendela najdete v Hynčicích (dnes část obce Vražné), ležící v západní části okresu Nový Jičín (blízko Oder a Bělotína), v údolí Moravské brány, nedaleko pramenící řeky Odry, historicky označovaném jako Moravské Kravařsko. V současnosti plní funkci návštěvnického centra.  

  nachází se zde muzeum slavného rodáka, zakladatele genetiky, mapující jeho životní cestu přibližující současnost a historii genetiky a zobrazující život venkovského regionu s historickým označením Moravské Kravařsko.

REKLAMA

Vstupné: studenti 30,- Kč, dospělí 60,- Kč

Otvírací doba: po – pá: 8:00 – 15:00 nebo po tel. domluvě

 pro pořádání kulturních a společenských akcí společenský sál v bývalé stodole a posluchárnu vhodnou  pro různé semináře, adaptační kurzy, firemní školení, školní soutěže, rodinné oslavy  apod.

   dále je k dispozici je ubytovací kapacita 45 míst (certifikace Turistická ubytovna) : (2x 1lůžkový pokoj a 2x 2lůžkový pokoj 1x pokoj s 12 postelemi, 1x pokoj s 16 postelemi, je možné využít i „spací pódium“ v cykloturistické části – zde je nutný vlastní spacák). K pokojům náleží společné sociální vybavení. Součástí komplexu je i jednoduchá kuchyňka pro možnost vlastního stravování. 

V těsné blízkosti Rodného domu J. G. Mendela postupně probíhá obnova selské zahrady se snahou prezentovat místní genofond starých odrůd ovoce, okrasných rostlin i léčivek, běžných v době Mendelova dětství. Byly provedeny nové výsadby stromů původních odrůd jabloní a hrušní.   V obci také najdete kostel sv. Petra a Pavla, kde byl Mendel pokřtěn, školu, kam chodil do svých 11 let a hasičskou zbrojnici, na jejíž stavbu přispěl.  

Pro aktivní odpočinek lze využít četné blízké cyklostezky, především č. 503 nebo Okruh Kravařsko.

 

KONTAKTNÍ ADRESA: Rodný dům J. G. Mendela

Hynčice 69

742 34 Vražné

Česká republika (CZ)

Tel: 775 681 490, 556 730 105

Interneotvé stránky: http://www.vrazne.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA