Řeka Oslava a okolí je vyhledávanou turistickou lokalitou

Jeden z nejkrásnějších zámků u nás, Náměšť nad Oslavou, najdete na skalním ostrohu na levém břehu řeky Oslavy. Vyrazte pak na túru do malebného údolí řeky Oslavy, ke třem zříceninám hradů Lamberk, Kraví hora a Levnov.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Založení prvotního hradu v Náměšti nad Oslavou není známo, dá se pouze předpokládat, že Náměšť vznikla v údolí řeky Oslavy někdy kolem roku 1220 a první písemná zmínka o osídlení místa nynějšího zámku se datuje do roku 1234. Renesanční zámek byl původně gotickým hradem. Jedná se o místo s bohatou historií spojenou s rodem pánů ze Žerotína, Werdenbergů, Kuffsteinů a Haugwitzů. Kdysi to také bývalo letní sídlo prezidenta Edvarda Beneše. Můžete zde spatřit unikátní interiéry zámecké kaple, knihovny, reprezentačních sálů i soukromých apartmánů s velkým množstvím cenných uměleckých děl a ucelenou expozicí tapiserií. V roce 2001 byl zámek prohlášen Národní kulturní památkou. Zajímavostí je, že pod zámkem přímo u silnice roste nejspíš nejstarší strom u nás, jedná se o dub s obvodem až 1 009 cm, který by měl být starý okolo 1 000 let.

Údolí řeky Oslava

Pokud se vydáte na zmiňovanou cestu údolím řeky Oslavy, počítejte s náročnější cestou dlouhou 26 kilometrů, která začíná v Náměšti nad Oslavou. Pokračuje po červené do Velkopolského Dvora. Trasa ke zřícenině hradu Lamberk je pro zdatnější výletníky, prochází kolem vrcholu Pastýřka přes kamenné sutě, pak zpět do údolí řeky Oslavy k rozcestí Pod Vlčím kopcem. Červená značka vede směrem ke zřícenině Kraví Hora. Od rozcestníku Sanoradský Mlýn vede trasa ke zřícenině Lenov, a pak ještě můžete zaskočit na vyhlídku Panorama.

Rozhledna Babylon

Rozhledna v empírovém stylu na Zeleném kopci byla postavena roku 1831. Rozhledna měří 24,5 metru. Vyhlídka je v 18 metrech a vyšlápnete si na ni 112 schodů. Věž je kamenná, má čtyřhranný půdorys, vyšší patra jsou osmistěnná. Uvnitř věže se nachází dubové schody, po kterých se vystoupá až do místnosti s okny a zdobeným stropem, který je vyzdoben motivy ze zvěrokruhu. Naskytne se vám výhled na Českomoravskou vrchovinu, okraj Brna, Pavlovské vrchy, jadernou elektrárnu Dukovany a při dobré viditelnosti také můžete zahlédnout Vídeň a Alpy.

Zdroj a více informací naleznete na: www.vysocina.eu, www.zamek-namest.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu