REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Radost z putování a štěstí na vrcholu

7. 7. 2022

HORSKÉ ZÁŽITKY V DOLNÍM RAKOUSKU

Náročné túry, malebné chaty, úchvatné výhledy! Dolní Rakousko se svou nádhernou horskou a kopcovitou krajinou je ideálním místem pro nezapomenutelné vrcholy a několikadenní odpočinek od každodenního shonu.

Jen tam, kde jsi byl pěšky, jsi skutečně byl, napsal si do svého cestovního deníku milovník přírody Johann Wolfgang von Goethe. Moderní výzkum mindfulness tvrdí, že chůze je jako meditace, při níž kladete jednu nohu před druhou. Žádná hora není dost vysoká, zpívala soulová legenda Diana Ross. Protože když se každodenní život řítí dolů do údolí, je někdy dobré podívat se na život z vyšší perspektivy. Majestátní hory a půvabná údolí. Členité skalní stěny a kopce. Stoupání nahoru a klesání dolů. V Dolním Rakousku si přijdou na své sportovní nadšenci, milovníci pěší turistiky i ti, kteří se rádi zastaví na ranní kávu a vychutnají si východ slunce na horách. Kořeněná vůně alpských bylin v nose, zvuk kravských zvonců v dálce, mysl bloudící v modrých mracích. Takto vypadá krátká dovolená na horách v největší rakouské spolkové zemi. Takže: vzhůru do hor!

Foto: ©Wiener Alpen/Michael Liebert
Foto: ©Wiener Alpen/Michael Liebert

Reichenau an der Rax: Zábava na horské chatě na náhorní plošině

Od roku 1926 se mohou výletníci a návštěvníci v létě pohodlně dopravit lanovkou z nedaleké Vídně na náhorní plošinu pohoří Rax v nadmořské výšce kolem 1 600 metrů. Lanovka na Rax byla první lanovkou v Rakousku. Z historického lázeňského města Reichenau an der Rax trvá cesta na vrchol pouhých 8 minut. Po výstupu na vrchol se můžete kochat nádherným panoramatem Vídeňských Alp, voňavými borovicovými poli a těžkým rozhodováním o výběru místa k odpočinku, protože hustota chat na druhé nejvyšší hoře Dolního Rakouska je impozantní. Během dvoudenní túry po náhorní plošině Rax byste se rozhodně měli zastavit například u brzy 130 let staré chaty Ottohaus, odkud se již Sigmund Freud během svých letních pobytů v Reichenau kochal výhledem na impozantní Felstörl. Po obědě – o plněné masové rolce „Holzfällerbraten“ kolují legendy – stojí za to navštívit alpskou zahradu o rozloze 4 000 m2 pod chatou Ottohaus, kde můžete obdivovat orlíčky, hořce a žlutohlavé datly.

REKLAMA

Foto: ©Niederösterreich Werbung/ Stefan Mayerhofer
Foto: ©Niederösterreich Werbung/ Stefan Mayerhofer

Ötscher a Gemeindealpe: drsné rokliny a divoká voda

Divoké vody horských potoků Ötscherbach a Erlauf, které si razí cestu skrz skály, vytvořily v průběhu tisíciletí na úpatí téměř 1900 metrů vysoké hory Ötscher archaickou skalnatou krajinu: Ötschergräben. V přírodní rezervaci Ötscher-Tormäuer můžete prozkoumat působivý systém soutěsek s vyškolenými průvodci, například během ranní túry s Heribertem Pfefferem, vesnickým dřevorubcem, lovcem a průvodcem poutníků. Zatímco se rozptylují poslední chuchvalce mlhy a ptáci hrají svůj ranní koncert, vycházející slunce zalévá skalní stěny jemnými odstíny červené a oranžové. U impozantního vodopádu Mira se voda řítí do hlubin – kouzelný okamžik, kvůli kterému stojí za to brzy vstát. Na sousedním vrcholu Ötscher, Gemeindealpe, najdou turisté nádhernou okružní stezku, která vede od jezera Erlaufsee k impozantnímu vrcholovému kříži a zpět do Mitterbachu. Odvážlivci se na horské tříkolce vracejí po 4,5 km dlouhé štěrkové cestě zpět do údolí. Ti, kteří si raději odpustí adrenalinové zážitky, se mohou svézt idylickou jízdou po nejdelší rakouské úzkokolejce Mariazellerbahn, která je pohodlně dopraví z hlavního města spolkové země St. Pölten přes malebné údolí Pielachtal a přírodní park Ötscher-Tormäuer do Mariazellerlandu.

Foto: ©Niederösterreich Werbung/ Matěj Šmucr
Foto: ©Niederösterreich Werbung/ Matěj Šmucr

Turistické radovánky pro malé i velké v regionu Wechselland

Oblast Wechselland je vzdálená od Vídně jen asi hodinu jízdy autem, ale zároveň je dostatečně vzdálená od hluku a stresu velkoměsta, takže je ideálním místem pro krátké úniky z každodenní rutiny. Dobrá dostupnost a nenáročné turistické trasy činí z regionu ideální cíl pro výlety celé rodiny – například na jednu z mnoha salaší zvaných Schwaigen. Výstup k rustikální chatě Herrgottschnitzerhütte podél téměř 1300 metrů vysoké hory Kampstein trvá dobré dvě hodiny špičkové chůze. Pro hladové turisty připravuje majitelka chaty Maria ve své kuchyni vydatné dobroty, jako jsou knedlíky se špačky a buchtičky s vanilkovou omáčkou. Pokud chcete přenocovat, můžete se ubytovat v jednom z útulných pokojů Maria a vychutnat si nebeské ticho hor v postelích s kostkovaným povlečením. Osvěžujícím tipem pro horké letní dny je jeskyně Herrmannshöhle v Kirchbergu am Wechsel. Po celý rok je tu příjemný chládek, ale o osvěžující útočiště se dělíte s létajícími spolubydlícími: v největší dolnorakouské krápníkové jeskyni, která je dlouhá 4 kilometry a má několik pater, žije až 8 různých druhů netopýrů. Mravenčí stezka Coronas Ameisenpfad je tematická: na 15 naučných stanovištích se děti hravou formou dozvědí, proč jsou drobní lesní obyvatelé pro přírodu tak cenní.

Foto: ©Wiener Alpen/Robert Herbst
Foto: ©Wiener Alpen/Robert Herbst

Ybbstal: turistika v pralese a pozorovaní hvězd

Turisté procházejí hustými bukovými lesy v Dürrensteinské divočině. Tato chráněná oblast v západní části Dolního Rakouska chrání největší zbytek lesa v alpském oblouku a je výzkumnou stanicí, informačním centrem a přírodní rekreační oblastí v jednom. Tato rozsáhlá lesní oblast je domovem mnoha rostlinných a živočišných druhů a v roce 2017 byla zapsána na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Při troše štěstí můžete zblízka spatřit kamzíky, jeleny, mloky nebo vzácného datla bělohřbetého. Pro výstup od smaragdově zeleného jezera Lunzer See na horu Dürnstein potřebujete dobrou fyzickou kondici a pevnou obuv. Ale stojí to za námahu: trasa vede kolem impozantního Ludwigova vodopádu, jehož voda se s hukotem řítí do hloubky 60 metrů, „Řvoucího býka“, kde hučí podzemní vodopád, a „Velké sněhové díry“, obrovského šachtového údolí. Umělecky ztvárněný kříž Töpperkreuz na vrcholu 1 878 metrů vysokého Dürnsteinu je ideální kulisou pro selfie. Tip na přenocování pro romantiky: na obloze nad chatou Ybbstalerhütte, takříkajíc uprostřed lesa, se v noci třpytí tisíce hvězd, protože tato divoká oblast je jednou z nejméně znečištěných oblastí Rakouska světelným smogem.

Foto: ©Niederösterreich Werbung/ Max Mauthner
Foto: ©Niederösterreich Werbung/ Max Mauthner

Schneeberg a vysoký stěna: Skywalk, lamy, salamandr

Se správným vybavením, dostatečnou kondicí a dostatkem času můžete na Schneeberg vystoupit pěšky – ale nemusíte. Od roku 1897 jezdí z Puchbergu am Schneeberg na nejvyšší vrchol Dolního Rakouska lanovka. Salamandra – jak se lanovce Schneeberg díky jejímu výraznému žlutozelenému zbarvení říká – jede k horské železniční stanici Hochschneeberg ve výšce 1 800 metrů nad mořem přibližně 40 minut. Určitě se zastavte na zastávce Baumgartner a ochutnejte úžasně nadýchané buchty „Schneebergbuchteln“. Od kostela Elisabethkircherl, který se nachází hned vedle horní stanice, se můžete kochat úchvatným panoramatem okolních hor. V nedalekém přírodním parku na krasové plošině Hohe Wand si přijdou na své všichni: malí turisté se mohou vyřádit na dobrodružném hřišti nebo najít nové chlupaté kamarády v zoo. Oblíbeným bodem programu jsou procházky s přátelskými lamami. Milovníci výšek se mohou vydat na vyhlídku Skywalk, která se táhne celých 8 metrů nad hranou útesu – dechberoucích 150 metrů do hloubky. Z 18 metrů vysoké rozhledny je za jasného počasí výhled až k Neziderskému jezeru.

REKLAMA

Foto: ©Gerald Demolsky
Foto: ©Gerald Demolsky

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA