REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Pusté kostely známe také jako Lindavské kostely

Jedná se o rozsáhlé podzemní prostory a chodby v údolí říčky Svitávky. Nalézají se v podhůří Lužických hor blízko Máchova jezera. Rozhledna se nachází na skalním ostrohu, ze kterého je moc hezký výhled na sloupské údolí se skalní poustevnou a souvislé pásmo zalesněných kopců Lužických hor.

Pusté kostely

Tyto volně přístupné umělé jeskyně vznikly těžbou písku z pískovcového masivu. První zmínky jsou již ze 14. a 15 století. Využívány byly k různorodým účelům – jako mlýny, hamr, skladiště, brusírny skla. Když bylo potřeba, tak v dobách válek i jako nouzový úkryt pro místní obyvatele. Jsou to velmi zajímavé chodby táhnoucí se pískovcovým masívem. Celá oblast vede podél říčky Svitávky, o délce necelých 3 kilometrů, je protkaná mnoha jeskyněmi, většinou umělými. Vznikaly v rozdílných obdobích a za pomocí různých technik. Vypráví se, že v některých prostorách žili středověcí mniši. Mimo několika jeskyní označovanými Pusté kostely jsou v okolí také opuštěné menší lomy.

Pekelné doly (Pustý kostel I)

Pekelné doly jsou oblíbeným výletním místem nejen pro motorkáře, kteří zde mají svůj klub a mohou na svých strojích zajet až do nitra skal. Jde o největší pískovcové uměle vytvořené podzemí v Evropě vzniklo, které vzniklo v 18. století za dob slávy hraběte Kinského. Vchod do jeho systému je úzkým schodištěm ve skále nad silnicí, další vchody jsou na břehu. V jeskyni je stálá teplota 12 °C, takže v letních měsících svetry s sebou. Jeskyně jsou známé především díky natáčení pohádky S čerty nejsou žerty a Nejkrásnější hádanka. Natáčely se zde i další filmy a pohádky.

REKLAMA

Rozhledna Na stráži

Na místě rozhledny stála v roce 1933 turistická chata, později pak dřevěná chata Na Stráži. Roku 1990 byl provoz chaty ukončen, zhruba o devět let později ji zachvátil požár. Na tomto místě měl pak vyrůst penzion s vysílačem pro mobilního operátora, to však bylo místními zamítnuto, a tak byla zahájena stavba rozhledny, která byla slavnostně otevřena v roce 2011. Rozhledna je postavena z ocelového tubu, který skrývá kovové schodiště, a ještě je celá opláštěná smrkovými prkny. To jí dodalo naprosto přirozený vzhled, který splynul s okolním terénem. Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 26 metrů, vede k ní 150 schodů. Je odsud vidět kuželový Klíč, ale můžeme spatřit i vzdálenější Luž, Jezevčí vrch a Hvozd. Je odsud vidět také čedičový kopec Špičák.

Zdroj a více informací naleznete na: www.pekelnedoly.cz, www.dovolenavesloupu.cz, www.hrady.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA