REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 22.9. a svátek má Darina

Průhonický park je dílo světového významu

Tento anglický přírodně krajinářský park je zapsaný na seznamu UNESCO. Průhonický park je rovněž také národní kulturní památkou. Více o jeho historii můžete zjistit v pohádkovém novorenesančním zámku, který je součástí areálu. Procházka v parku je kouzelná, budete si připadat jak v pohádce, toto místo nesmíte minout.

Průhonický park a zámek

Park o rozloze 250 hektarů patří k vrcholům krajinářské architektury v Čechách. Byl založen v roce 1885 hrabětem Arnošt Emanuel Silva-Tarouca.  Hned u zámku naleznete Podzámecký rybník. Silva-Tarouca zužitkoval členité údolí potoka Botiče a jeho přítoků Dobřejovického a Zdiměřického potoka a zkombinoval původní domácí dřeviny s dovezenými cizokrajnými dřevinami. Základem parkové kompozice jsou elegantně volené průhledy. Porosty dřevin, skupiny stromů a keřů obměňoval s rybníky, lučními plochami, potoky a jejich slepými rameny. Mistrně využil proměnlivost dřevin v různých ročních obdobích. Park má kromě umělecko-historického významu také význam dendrologický. Se svou sbírkou domácích a cizokrajných dřevin čítajících na 1 600 druhů. Jedinečná je sbírka rododendronů, která má zhruba 8 000 kusů ve 100 druzích. Do Průhonického parku patří také hodnotné genofondové sbírky soustředěné v Botanické zahradě na Chotobuzi a dendrotéka – sbírka šišek. Málokdo ví, že do parku naleznete kromě hlavního vchodu, který je u zámku, ještě jeden vstup. Je to vchod ze silnice směrem na Dobřejovice, ta rozděluje park na dvě části.

Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny

Rezervace se nachází na území obcí Černé Voděrady, Vyžlovka, Louňovice a Jevany. Rezervací je od roku 1955 a její rozloha je 684 hektarů. Objektem ochrany je rozsáhlý bukový porost a lesy s projevy mrazového zvětrávání. Voděradské bučiny jsou rozlehlým lesním komplexem na břehu Jevanského potoka. Je to super místo na procházky, je možné zvolit z více tras, které jsou lehké na zdolání. Les tvoří z většiny buk lesní, dub letní, místy se vyskytuje topol osika, lípa srdčitá či bříza bělokorá. V lese můžete zahlédnout řadu vzácných druhů ptáků, například datla černého, holuba doupňáka nebo jestřába lesního. Najdete zde kus nádherné přírody kousek za Prahou.

REKLAMA

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA