REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Přírodní rezervace Krašov ukrývá překrásné vodopády a zříceninu hradu

V přírodní rezervaci Krašov naleznete kromě krásné přírody také naučnou stezku vedoucí v okolí zříceniny hradu Krašov, měří dva kilometry a má pět zastávek. Krašovské vodopády jsou parádní přírodní podívaná, kterou prostě musíte vidět.

Přírodní rezervace Krašov

Krašov je přírodní rezervace v přírodním parku Hřešihlavská, v okolí hradu Krašov v obci Bohy. Rezervace byla zřízena roku 1952 na ploše 36 hektarů z důvodu ochrany společenstev teplomilné a suchomilné vegetace na skalnatých jižních svazích břidlicových a spilitových skal se stepním porostem přecházejícím v lesostep. Rezervací protékají potoky Krašovský a Všehrdský, které se vlévají do Berounky.

Hrad Krašov

Hrad byl pravděpodobně postaven na místě již dříve opevněném. Předpokladem je, že zde v 9. století na skále stálo dřevěné opevnění, které chránilo přístup do českého vnitrozemí. Rok 1232 byl původně pokládán za rok vzniku hradu, patří tedy k nejstarším šlechtickým hradům v Česku. Hrad byl postaven na hranici Jetřichova panství v místě, které uzavíralo starou obchodní a vojenskou cestu údolím řeky. Hrad měl úlohu hlavně obrannou. Procházka na hrad je pohodová, zhruba 2 kilometry dlouhá, vhodná pro kočárky. Po cestě jsou lavice a několik informačních tabulí. Nejdříve se vydáte polem, a pak lesem, kde je vidět u cesty starý náhon, kudy dříve tekla voda ke hradu na dnes zaniklé předhradí. Od roku 1964 je hrad chráněn jako kulturní památka.

REKLAMA

Krašovské vodopády

Jak již bylo zmíněno, u hradu Krašov protéká přírodním parkem Hřešihlavsko Krašovský potok, který překonává tvrdé vrstvy starohorních prachovců a utváří zde nádhernou soutěsku plnou kaskád a vodopádů. Vstup do soutěsky je z důvodu ochrany přírody zakázán. První vodopádek vysoký 1 metr se nalézá zhruba v místě, kde je Krašovský potok nejblíže k turistické cestě, která vede do hradu. Pod ním je menší vývařiště, kde se potok dostává do skalnatého úseku. Zleva ze skály přibírá nevelký pramínek, na kterém pouze několikrát do roka vznikne více než 10 metrů vysoký periodický vodopád. Pod tímto přítokem je 1,5 metru vysoká kaskáda. Následuje opět velmi nízký, asi jen 1,3 metru vysoký vodopád, který má ale obrovské vývařiště. Další je 2,5 metru vysoký Křivolaký vodopád. Pod vodopádem je 8 metrů dlouhé vývařiště a následuje 1,2 metru vysoký vodopád. Po dvaceti metrech peřejnatého toku se objevuje další skalní práh vysoký 2,2 metru. Zhruba po 30 metrech se objevuje nejvýznamnější Krašovský vodopád, který je takřka svislý, vysoký 2,7 metru. Pod vodopádem přibírá potok zleva drobný přítok, na které maximálně několikrát do roka vzniká 8 metrů vysoký, dvoustupňový periodický vodopád.

Zdroj a více informací naleznete na: www.hradkrasov.cz, www.vodopady.info, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA