Přírodní krásy můžete nalézt poblíž Železné Rudy

Nachází se zde dvě krásná jezera, Černé a Čertovo. Turisticky velmi oblíbená, není se čemu divit, jsou opravdu jedinečná a stojí za návštěvu. Pokud se budete chtít posléze pokochat krásnými panoramaty, neváhejte se vydat na nedalekou rozhlednu Špičák kde se vám bude tajit dech z okolní krajiny.

Největší ledovcové jezero v ČR

Černé jezero je největší ledovcové jezero nejen na Šumavě, je také i největším jezerem v České republice.

Své jméno dostalo od černé barvy vody jezera, která vzniká odrazem okolních hustých lesů. 

Dno jezera tvoří skála, na níž je v současné době asi devět metrů tlustá vrstva kalu, který tvoří pyl z okolních stromů, ukládající se zde po tisíce let. V jezeře roste šídlatka jezerní a rašeliník. 

Toto krásné místo je dostupné pro rodiny s dětmi, z parkoviště špičácké sedlo. Pokud však nejste milovník procházek, můžete se svézt turistickým vláčkem, který několikrát denně jezdí přímo k jezeru. Vyjíždí ráno z centra Železné Rudy k Černému jezeru a odpoledne se vrací zpět do Železné Rudy.

V sezoně je toto místo turisticky velmi navštěvované, mimo sezónu je zde lidí méně, může se vám poštěstit, že tu budete úplně sami. U jezera máte možnost se občerstvit u stánku.

Čertovo jezero získalo název dle místní pověsti

Pokud si chcete procházku prodloužit, určitě se dále vydejte na Čertovo jezero, ale nyní již pouze pěšky, je nutné zdolat jeden větší krpál. Doporučujeme určitě navštívit obě jezera, jsou spojeny krásnou stezkou Jezerní okruh, avšak pozor, cesta mezi jezery není vhodná pro kočárek, je dost kamenitá.

Lidová pověst praví, že zde byl utopen ďábel, kterému dívka, kterou si chtěl odnést do pekla, přivázala k ocasu kámen. Při tom ďábel vyryl dolinu, ve kterém je jezero. Dodnes se povídá, že se z jezera vynořují podivné postavy a skřeti.

Čertovo jezero má tvar půlkruhu a obklopuje ho pralesovitý smrkový porost. Jeho hloubka může dosahovat až 37 m.

Jezera jsou součástí Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero, která byla vytvořena v roce 1933.

Černé jezero patří do povodí Severního moře, voda z Čertova jezera teče do Dunaje a následně do Černého moře.

Rozhledna Špičák

Nedaleko Železné Rudy se tyčí hora Špičák, která je oblíbeným místem turistů i bikerů. Můžete se rozhodnout, zda jít poctivě pěšky nebo se můžete zvolit pohodlnější lanovku. Lanovka poskytuje krásný výhled po celé krajině. Po výstupu z lanovky můžete jít na rozhlednu, která je ve výšce 1229 metrů nad mořem. Výhledy do okolí jsou prostě nádherné. Rozhledna je pro veřejnost otevřena od roku 2014. Můžete si prohlédnout krásné údolí řeky Úhlavy či německé příhraničí. Za dobré viditelnosti je možné pozorovat i vrcholky Alp.

Zdroj a více informací najdete na: www.zelezna-ruda.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu