Přírodní a architektonické zajímavosti poblíž Plzně

Lesní zámek Kozel je klasicistní lovecký zámek a ojedinělé venkovské sídlo šlechty, okolí zámku vás jistě nadchne. Nedaleká kamenná rozhledna Chlum se nalézá na stejnojmenném kopci v Plzni na Doubravce a poskytne vám dechberoucí výhledy.

Lesní zámek Kozel

Historie zámku Kozel je relativně krátká. Tento klasicistní lovecký zámek byl postaven na konci 18. století stavitelem Václavem Haberditzem a stavebníkem Janem Vojtěchem Černínem. Zajímavostí je, že zámek jako jeden z mála klasicistních objektů u nás není přestavbou staršího objektu, ale byl postaven tzv. na zelené louce. Dodnes ho můžete spatřit v jeho originální podobě. Jde o čtyřkřídlou přízemní budovu, která byla kolem obdélníkového vnitřního nádvoří podle návrhu Ignáce Palliardiho doplněna o dvě dvojice staveb, o kapli s jízdárnou a lokajnu s konírnou. Okolí zámku tvoří rozlehlý přírodně krajinářský park. Jeho základ do dnešní podoby upravil v 19. století zahradník František Xaver Franz.

Andrejšky

Sicilovitý hřbet Andrejšky jsou přírodní památka. Skalní hřbet leží na severozápadním úbočí vrchu Radyně u Starého Plzence. Přírodní památka je původně evidovaná jako chráněný přírodní výtvor za záměrem ochrany vypreparovaných buližníkových skal a kamenného moře, tvořících geologický a krajinářsky typický prvek Radyňské vrchoviny. Přírodní památka se nachází na území geomorfologické jednotky Radyňská vrchovina. Andrejšky jsou tvořeny skalami 5 až 15 metrů vysokými, bývá charakterizován také jako skalní suk. Tato unikátní buližníková skupina skal, tvořících vložku v algonkických břidlicích a pocházejících z období starohor, byla vymodelována v důsledku mrazového zvětrávání. Na východní straně chráněného území se nalézá kamenné moře, součástí jsou místy velké bloky skal. Jde o jediný buližníkový kamýk na Plzeňsku, který nebyl narušen lidskou činností.

Rozhledna Chlum

Rozhledna se nachází ve výšce 416 m.n.m., vyšlápnete na ní 121 schodů. Z rozhledny se vám naskytne krásný výhled na Plzeň, Šumavu, Český les, Brdy a Rokycansko. Na vrcholu najdete altány k sezení, stánek s občerstvením či dětské hřiště. Na kopci jsou dále trasy pro terénní kola. Pod kopcem vede nově otevřený Ejpovický tunel. Rozhledna není volně přístupná, dostat se tam lze pouze v otevírací době, po domluvě je ale možné ji otevřít i mimo tuto dobu. Při nepříznivém počasí ale rozhledna zůstává uzavřena.

Zdroj a více informací naleznete na: rozhlednachlum.8u.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu