REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Přijeďte do Železného Brodu na výlet za sklem.

28. 5. 2013

Vítejte na severu Čech v Libereckém kraji.

Sami se přesvědčíte, jak je sklo krásné a zábavné. Minulost, současnost a přítomnost sklářství Vám představí zdejší muzea, galerie, sklářské firmy a sklářská škola. Město proslavily stolní a hutní skleněné figurky, skleněné betlémy, tavená skleněná plastika i technické sklo.   Turistický program sklářských firem je atraktivní součástí výletů. Je určen jak dospělým, tak dětem – stačí si vybrat z nabídky.
Kam se tedy vydat? Ve sklářské expozici městského muzea na náměstí uvidíte mimo jiné ukázky domácího zpracování skleněné suroviny, vynikající práce pedagogů a absolventů zdejší sklářské školy, slavné skleněné figurky Jaroslava Brychty, skleněné tavené plastiky od světozná¬mých výtvarníků Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského. Mimochodem právě rok 2013 je v Železném Brodě rokem tavené skleněné plastiky.  
Výrobu foukaného skla na sklářském kahanu můžete zhlédnout například v prodejně firmy DT Glass. Možná je rovněž návštěva provozovny firmy DT Glass formou malé exkurze. I v prodejnách firmy Lampglas se dá strávit spoustu času. Prodejna v Železné ulici je součástí poznávací okruhu po památkové rezervaci Trávníky. Lampglas se specializuje na výrobu „lampových perlí“ klasickou technologií ručního zpracování nad ohněm. Za plexisklovou stěnou můžete sledovat, jak ze skleněné tyčinky vzniká skleněná fi¬gurka nebo vinutá perle. V obou prodejnách probíhají dílničky s možností výroby vlast¬ního šperku. 

Dále všem vřele doporučujeme návštěvu zdejší sklářské školy, která ve svých prostorách ukrývá o prázdninách velkou Letní výstavu skla, každý čtvrtek je pro zájemce připravena atraktivní komentovaná prohlídka školy, v sobotu pak tvůrčí bižuterní dílny.

Neměli byste vynechat ani návštěvu společnosti Detesk, která nabízí prohlídku výrobního areálu za odborného výkladu. Uvidíte tak kompletní výrobní proces zpracování boritokřemičitých sklovin, což je stejně neopakovatelným zážitkem jako návštěva nového Muzea skla na Poříčí společnosti Detesk.

REKLAMA

Toto bylo jen několik málo tipů, protože v Železném Brodě a jeho okolí se za krásami skla můžete vydat i na další místa.

Přijeďte proto do Železného Brodu a vyzkoušejte si sklářství na vlastní kůži. Nahlédněte, prohlédněte, vyzkoušejte, nakupte, vyrobte si, nechte se inspirovat …. Je to na Vás a určitě nebudete litovat. Bližší informace obdržíte v Turistickém informačním centru v Železném Brodě, www.zeleznybrod.cz; e-mail: [email protected]; tel. 484 353 333.

Interneotvé stránky: http://www.zeleznybrod.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA