REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

Přijďte se vzdělat na prohlídku krásného rokokového zámku Nové Hrady

Ale především se zde pokocháte romantickou procházkou rozlehlými zahradami a anglickým parkem. Pohledy na jelení stádo či do koňského výběhu potěší milovníky zvířat. Návštěva jedinečného Muzea mopedů a motokol v barokní sýpce zas nadchne fanoušky motorismu.

Zámek Nové Hrady u Litomyšle

Zámek Nové Hrady je u nás ojedinělá rokoková stavba, kterou navrhl a nechal postavit hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré v roce 1777. Stavba nebyla nikdy přestavována, do současnosti si zachovala svou původní architektonickou podobu. Současní majitele dlouhodobě usilují o obnovu a zvelebování novohradského areálu. Návštěvníci areálu si mohou odpočinout a občerstvit se v místní kavárně nebo v restauraci.

První české muzeum cyklistiky

Opravený barokní špýchar v zámeckém areálu v Nových Hradech nyní slouží jako První české muzeum cyklistiky. Jsou zde vystaveny exponáty od poloviny 19. století až po současnost. Exponáty pocházejí ze soukromé sbírky českého sběratele – velocipedisty. Přízemí je vyhrazeno velocipedům z doby Rakousko-Uherska, naleznete zde také zajímavé doplňky jako jsou původní cyklomapy, karbidové a petrolejové lampy. V prvním patře si můžete prohlédnout dvě panoramatické expozice. Druhé patro špýcharu je věnováno cyklistickým závodům. Můžete si zde prohlédnout legendární silniční závodní kola od nejlepších českých sportovců minulé doby. Podkroví špýcharu vyniká původní barokní vazbou bez jediného opěrného sloupu. I proto je tu umístěno malé zámecké divadlo a dětský kolotoč na šlapací pohon. Je zde také připraven trenažér s opravdovým vysokým kolem.

REKLAMA

Růžový palouček

Růžový palouček je památné místo, které bylo prohlášeno kulturní památkou. Růžový palouček byl již ve druhé polovině 19. století místem mnoha shromáždění. Rozloha jsou necelé dva hektary. Naleznete zde naučnou stezku, která vás provede celým areálem Růžového paloučku. Prostřednictvím 13 informačních panelů se seznámíte s osudy českých bratří a dalších českých exulantů. Palouček je porostlý galskými růžemi a obklopený parkem, v němž se nachází měděný památník českých bratří.

Zdroj a více informací naleznete na: www.nove-hrady.cz, muzeumkol.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA