REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Předvánoční Olomouc v plném proudu

Dva týdny před vánocemi se do plného proudu dostávají všechny vánoční trhy ve větších i menších městech. Jeden z nejkrásnějších, nejzajímavějších a nejživějších se již tradičně nachází v Olomouci.

I letos se kromě bohatého hudebního a divadelního programu mohou příchozí těšit z domácích dobrot i tradičního punče. Právě ovocem doplněné svařené víno je hlavním lákadlem pro spoustu místních. Tradičně se po kritice přílišného poštu punčových stánků ve srovnání se stánky nabízejících vánoční či rukodělné výrobky snížil počet prodejců punče. Dlouholetá nabídka norimberského, irského, francouzského či právě olomouckého punče však zůstává stejná. Bez přídavku tvrdého alkoholu se kelímek teplého nápoje prodává za 30 korun.

Ve stánku Dobré místo pro život se opět chystají charitativní prodeje punče, které své zisky vždy darují na některou z mnoha podpůrných organizací na Hané. Za pultem se představí známé tváře, nebudou chybět ani olomoučtí hokejisté či fotbalisté. Právě fotbalistům již skončila podzimní část sezony a mohou se těšit z volna, sportovní sázení na extraligu hokejistů či volejbalistky v evropské lize je k dispozici na bet365. Budete-li chtít spojit svou návštěvu Olomouce a jejich vánočních trhů zároveň s extraligovým hokejem, podívejte se, kdy se olomoučtí kohouti představí v domácí „plecharéně“.

REKLAMA

K dobrému punči nesmí chybět ani vyvoněné domácí klobásky, bramboráky či sýrové speciality. Spoustu laskomin připraví kuchaři na ohni přímo před zraky svých zákazníků. Nechybí ani pečené kaštany nebo bramborové spirály. I mlsné jazýčky si tu tedy přijdou na své.
Při pohledu na padesátiletý krásně nazdobený hustě až k zemi prorostlý stříbrný smrk, kterému Olomoučané dali letos jméno Lucinka, Vás vánoční nálada přemůže a vypustíte starosti všedních dní. Fotografie a video z jeho rozsvěcování můžete zhlédnout zde.

Z kulturních akcí se k podpoře této atmosféry můžete těšit na spoustu hudebních představení, kde nemohou chybět revivalové skupiny od Lucie, Abba, Beatles, Elvise Presleyho či Michala Davida, živě se pak představí Láďa Kerndl s kapelou, Fleret, Hazydecay nebo Olomoucký swingband. Detailní přehled olomouckých vánočních kulturních akcí na vánočnítrhy.eu.

Olomoucké Dolní náměstí pak v přímé návaznosti na trhy na Horním náměstí doplňuje celkový počet 118 stánků, ke kterým navíc přidá i veřejné kluziště. To je se svými 25 délkovými a 16 šířkovými metry velmi příjemné doplnění pro sportovní vyžití a hlavně zahřátí nejen pro rodiny s dětmi. Bruslení je zdarma, na místě si můžete sportovní náčiní za drobnou úplatu také zapůjčit. Denně je v provozu od 9 do 22 hodin.

Pro nejmenší ratolesti je připravena také vánoční zoologická zahrada, Ježíškův poštovní úřad, zvonice splněných přání a také replika prvorepublikového kolotoče.

O jak dobře zorganizované vánoční trhy se jedná a o jakou spokojenost kolemjdoucích se stará svědčí mimo jiné i hodnocení agentury CzechTourism, která atmosféru olomouckého adventu ohodnotila dokonce lépe, než věhlasné trhy v zahraničních destinacích typu Vídeň nebo Salzburg.

Program vánočních trhů končí čtyřiadvacátého prosince půlnoční bohoslužbou. Na punč si však budete moci přijít i mezi svátky a bruslení bude až do samého konce letošního roku. Udělejte si sami obrázek, jak to v Olomouci vypadá a přijeďte se na vlastní oči podívat a svými chuťovými buňkami ochutnat to pravé kouzlo olomouckého adventu. 

Autor článku: Jakub Pavelka.

Foto: Radnice Olomouc, zdroj: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Radnice_(Olomouc),_20.9.2013.JPG?uselang=cs

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA