REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Pražský hrad, ohromí vás!

Pražský hrad je symbolem českého státu, nejvýznamnější českou památkou a také jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí. Je cílem milovníků historie z celého světa.

Klenot Prahy

Hrad byl založen kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Býval sídlem českých knížat, později králů a od roku 1918 je sídlem prezidenta republiky. Pražský hrad největším souvislým hradním komplexem na světě, rozkládá se na ploše téměř 70 000 m² a je také zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Je největším doposud obývaným hradem na světě, větším než anglický Windsor. Hrad tvoří rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb rozmanitých architektonických slohů. Pražský hrad je považován nejen za symbol města, ale i české státnosti. Součástí hradu je katedrála svatého Víta. Je to tradiční místo korunovací českých králů i místem jejich posledního odpočinku. Kromě mnohých českých panovníků, pražských biskupů, arcibiskupů, duchovních a šlechticů jsou v katedrále pochováni i někteří světci – velká část českých zemských patronů. Jsou zde také uloženy české korunovační klenoty.

Královská zahrada

Původně renesanční zahrada z roku 1534 založena Ferdinandem I. Habsburským je jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahrada vznikla na místě původních středověkých vinic. Zahrada proslula botanickými raritami a exotickými rostlinami ze vzdálených zemí. Od počátku byla zahrada doplňována řadou staveb sloužících zábavě dvorské společnosti, vznikla Míčovna, Královský letohrádek, Lví dvůr. Současná podoba zahrady navazuje na přírodní, tzv. anglickou úpravu z poloviny 19. století, obsahuje však i prvky úpravy renesanční i prvky barokní.

REKLAMA

Jelení příkop

Obklopuje část Pražského hradu. Jelení příkop je přírodní rokle kde protéká potok Brusnice. S lovnou zvěří bylo možné se v příkopu setkat až do 18. století. Na tuto tradici navázala doba 1. republiky, kdy byl v horní části příkopu zbudován medvědinec. V letech 2001-2002 byl skrz násep, který příkop rozděluje na horní a dolní část, vybudován spojovací tunel. Kozí stezka je cesta, která spojuje dolní část Jeleního příkopu s Královskou zahradou. Údolí je docela dlouhé, tak vydá na pěknou nedělní procházku, jako bonus si můžete prohlédnout hrad z mnoha nečekaných úhlů.

Zdroj a více informací najdete na: www.hrad.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA