REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Zoo Praha

Navštívit Zoo Praha po několika letech znamená vstoupit do zcela jiného světa. Od nástupu současného ředitele, p. Fejka, do funkce se spousta věcí změnila, zvířata mají moc pěkné pavilony a často se až člověk diví, kolik mají k dispozici prostoru. Pravda, rozlehlá Bush to samozřejmě není, ale úzkých kotců je zde opravdu minimum. U vchodu vás může v první chvíli trochu zarazit vstupné, nicméně mohu zaručit, že vám to Zoo Praha vynahradí do posledního haléře. Opravdu se máte na co dívat.

Tygři

Každý z nás, koho alespoň trochu zvířecí říše zajímá, má svůj oblíbený druh, který při návštěvě zoologické zahrady instinktivně vyhledává. V mém případě to jsou šelmy, konkrétně tygři, jejichž tajemný pohled, zdánlivá nepřemožitelnost i mohutnost jsou prostě fascinující. A v pražské zoo mají tygři vyhrazené hned dvě části.

Mimo hlavní návštěvnickou trasu měl svůj výběh Asík, který v roce 2006 oslavil úctyhodné 19-té narozeniny. Bohužel v roce 2007 se jeho zdravotní stav rapidně zhoršil a v únoru musel být navždy uspán.
Téměř na druhé straně zahrady pak najdete pavilon šelem, kde za hezkého počasí můžete spatřit Tygra ussurijského plavajícího ve venkovním bazénu či šplhajícího po kmenech. Vnitřní expozice je rovněž pěkná, ovšem venkovní výběh subjektivně vede.

REKLAMA

Gorily

Specialitou Zoo Praha, minimálně z mediálního pohledu, jsou však gorily. První gorilí mládě v České republice se narodilo koncem roku 2004 právě zde a ještě stále si dokázalo uchovat svojí roztomilost. Mladá samička Gorily nížinné dostala jméno Moja, což ve svahilštině znamená první. O další popularizaci zdejší gorilí rodinky se zasloužila reality show Odhalení, kde výherce obdržel pořádnou porci melounů.

Vodní tvorové

Úsměv na tváři mnohého návštěvníka dokáží spolehlivě vyvolat lachtani, kteří při krmení ochotně surfují po břichu, zakrývají si oči či si pohrávají s různými předměty. O kousek dál se svojí charakteristickou chůzí batolí tučňáci a budete-li mít dostatek trpělivosti, odmění se vám v jiné části zahrady plavečtí mistři v podobě vyder.

Africká zvířata

Zvláštní péče byla věnována africkým zvířatům. Kromě Pavilonu velkých savců, kde najdete slony a hrochy, byly otevřeny ještě další specializované expozice. Úplně na severu, až za běžnou silnicí, je Africký dům se zebrami, žirafami a antilopami. Vnitřní část pavilonu má navodit dojem savany, což podporuje i přítomnost obydleného termitiště.

Až se dostatečně vynadíváte na velký venkovní výběh, pak vás spolehlivě dostanou Surikaty. Tyto africké šelmy mají opravdu propracovaný systém hierarchie v rámci smečky, kdy někteří jedinci hlídají, jiní se starají o potomky, další o rozmnožování… Na to, jak jsou relativně malí, tak nejednoho z nás překvapí jejich inteligence.

Ostatní

Není lehké zařadit všechna další zvířata, mezi nimiž může být zrovna to vaše oblíbené, do odstavce ostatní. Ale živočichů je ve zdejší zoo tolik, že všechny vyjmenovat by znamenalo sepsat pěkně dlouhý seznam. Ke konci roku 2005 zde totiž napočítali 630 druhů.

Atrakce

Zoo Praha dělá pro zpestření návštěvy opravdu maximum. Pořádají se zde pravidelná krmení, a tak dáte-li si tu práci, můžete si prohlídku naplánovat tak, abyste stihli vděčnou diváckou atrakci. Lachtani jsou ochotni pro rybu udělat skoro cokoliv a není lepší zábavy, než pozorovat tučňáka dožadujícího se dalšího sousta. Pokud vás budou bolet nohy, můžete po zahradě vyrazit v jednom z okružních autovláčků, případně posedět v některém z občerstvení. Pro rodiny z dětmi je zajímavá možnost zapůjčení vozíku, na němž se mohou pohodlně odvézt znavení potomci.

Stojí za návštěvu

Osobně velmi nerad platím vstupné, které přesahuje 50 Kč a dosti zvažuji, zdali takové místo opravdu stojí za návštěvu. Přestože v Zoo Praha jsem zaplatil takřka dvojnásobek, mé vnitřní nadšení bylo řádově větší, než u mnoha jiných kulturních stánků. Takřka s jistotou si tedy dovolím tvrdit, že cena vstupenky je proti nabízeným zážitkům skoro až podhodnocená. Nenechte se proto odradit. Stojí to za to.

Patříte-li rovněž mezi příznivce šelem, tak mi dovolte připomenout poměrně jednoduchou možnost, jak jim přilepšit k jídelníčku. Stačí na telefonní číslo 87777 poslat textovou zprávu ve tvaru dms zoo tygr. Bude vás to stát akceptovatelných 30 Kč.

Jak se tam dostanete

Dopravu je vhodné poměrně pečlivě promyslet. Zdejší parkoviště bývá ve slunných dnech hodně plné, navíc zaplatíte 50 Kč parkovné. Autobus 112 z Nádraží Holešovice jezdí zas dvakrát za hodinu a bývá poměrně plný. Parník je zase pomalý. Osobně se mi osvědčila varianta použití přívozu z Podbaby, procházka ze Stromovky, případně kombinace auta a parkování v odlehlejší lokalitě.

U vchodu do zoo je k dispozici parkoviště na kolo.

Vstupné

duben-září: 90 Kč dospělí/ 60 Kč děti / 270 Kč rodina

říjen-březen: 70 Kč dospělí / 40 Kč děti / 200 Kč rodina

pes: 20 Kč

Otevírací doba

leden-únor: Po-Ne 9-16

březen: Po-Ne 9-17

duben-květen: Po-Ne 9-18

červen-srpen: Po-Ne 9-19

září-říjen: Po-Ne 9-18

listopad-prosinec: Po-Ne 9-16

Interneotvé stránky: http://www.zoopraha.cz/

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA