Pelléovu vilu mám ve vzpomínkách nesmazatelně zapsanou jako mateřskou školku. Hrající si děti však po nákladné rekonstrukci vystřídala galerie provázející dílem předního českého malíře Jiřího Anderleho, doplněná o soubor 120 soch afrického umění. Vila postavená před více než sto lety, v roce 1890, má však kouzlo sama o sobě. Novorenesanční budova potěší bohatou štukovou výzdobou a umožní přiblížit, jak v konci 19. století vypadala reprezentační sídla.
Galerie Andrle na svých oficiálních stránkách zmiňuje konfrontaci primárního a současného umění. Z pohledu nezávislého návštěvníka se to dá přeložit jako stálá výstava Jiřího Anderleho, kterou v další místnosti doplňují časově omezené výstavy různých umělců. Například při mé návštěvě to byla Alena Kučerová. Myslím, že pokud máte alespoň minimální vztah k umění, tak tuto koncepci oceníte. Celá expozice tedy dokáže zaujmout i méně náročného návštěvníka, který ocení spíše povedenou krajinku, než Picassa.
Africké umění tvoří zejména sbírka masek (případně jejich doplňků) a řada soch. Přestože nepatřím k zvláštním vyznavačům tohoto typu umění, zdejší expozice mě zaujala. Není totiž o roztodivných tvorech, vídaných v jiných galeriích, ale dokážete zde najít i řadu exponátů z běžného světa, které umožní nahlédnout do dob svého vzniku.
Trocha historie
Pelléovu vilu postavil v roce 1890 architekt Rudolf Koukola. Své jméno získala po francouzském generálovi Maurici Césarovi Josephu Pellém, který nejprve působil jako náčelník francouzské vojenské mise v ČSR a později se stal hlavním velitelem československé armády.
Jak se tam dostanete
Nejsnazší je to na stanici Hradčanská (metro, tram i bus), odkud je to přibližně pět minut chůze.
Otevírací doba
Út-Ne 10-18 (o svátcích zavřeno)
Vstupné: 80 Kč / 40 Kč
Interneotvé stránky: http://www.anderle.cz/