REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Pozorovatelna v Chropyni

Správa CHKO Litovelské Pomoraví vybudovala novou pozorovatelnu pro ornitology i turisty na břehu Chropyňského rybníka v Chropyni na Kroměřížsku. Chropyňský rybník je významnou ornitologickou lokalitou, na které je možno pozorovat až 135 druhů ptáků.

Národní přírodní památka Chropyňský rybník je nejstarší rezervací na Kroměřížsku, vznikla v roce 1954. Hlavním důvodem jejího vzniku byla ochrana vodní rostliny kotvice plovoucí a hnízdní kolonie racka chechtavého. V posledních letech na rybníce hnízdí i racek černohlavý a je jednou z mála lokalit, kde hnízdí potápky černokrké. Často se zde zdržuje i labuť zpěvná s krčním límcem 7R42, ornitology zvaná „Zpěvanka“.

REKLAMA

Novou pozorovatelnu najdete nedaleko Chropyňského zámku. Nosná konstrukce pozorovatelny je z dubového dřeva a ostatní části z modřínového. Přístup na pozorovací plošinu je zajištěn pomocí schodiště. Střecha je zhotovena z překládaných prken a součástí pozorovatelny je i dřevěná lavice a plná zadní stěna z důvodu zamezení viditelnosti pohybu osob na plošině ptactvem. Bude zde umístěna i informační tabule.

Podobnou pozorovatelnu mají milovníci přírody a pozorovatelé ptactva k dispozici i na Chomoutovském jezeře na Olomoucku a na Troubecké štěrkovně na Přerovsku.

 

Interneotvé stránky: http://www.novinky.cz/vase-zpravy/zlinsky-kraj/kromeriz/1212-30871-novou-ornitologickou-pozorovatelnu-maji-v-chropyni.html

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA