Poznejte drsný život malebného Valašska na přelomu 19. a 20. století

Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se vydejte do dob dávno minulých. Celoročně to zde ožívá tancem, zpěvem, zvyky, obřady, řemesly i každodenní prací, naleznete tu původní domy. Valašské muzeum v přírodě je největším a zároveň nejstarším skanzenem ve střední Evropě. Skládá se ze samostatných areálů: Valašské dědiny, Dřevěného městečka a Mlýnské doliny a Pustevny. Muzeum je oblíbeným místem pro filmaře, natáčelo se zde několik filmů a pohádek.

Valašské muzeum v přírodě – Dřevěné městečko

Dřevěné městečko je nejstarší částí Valašského muzea v přírodě, veřejnosti bylo zpřístupněno v roce 1925. Ukazuje podobu historického náměstí tvořeného souborem originálních dřevěných staveb přenesených hlavně z rožnovského náměstí. Pár roubených objektů tu bylo postaveno podle existujících i zaniklých předloh. Dřevěné městečko je otevřeno takřka celoročně.

Valašské muzeum v přírodě – Mlýnská dolina

Mlýnská dolina je jedinečným souborem živých staveb a zařízení, která jsou v provozu díky síle horské vody a lidských rukou. Návštěva Mlýnské doliny vám poskytne jedinečnou příležitost vidět v pohybu vodní mlýn, pilu a valchu. V hamru také uvidíte, jak pracoval kovář. Na začátku prohlídky ve vozovně z Ostravice se seznámíte se starými dopravními prostředky a zemědělskou technikou z konce 19. a první poloviny 20. století.

Valašské muzeum v přírodě – Valašská dědina

Valašská dědina je nejrozlehlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Dřevěné stavby vám nastíní každodenní život lidí valašské vesnice v období od konce 18. století do 50. let 20. století. Skoro všechny stavby, které zde spatříte, jsou originály převezené z původních míst.

Pustevny – Libušín, Maměnka, Pustevenka a Zvonice

Pustevny jsou významným turistickým střediskem ležícím v sedle radhošťského masivu ve východním koutu Moravy. Areál Pusteven je prohlášen za Národní kulturní památku, a to díky jedinečnému architektonicko-urbanistickému celku zahrnujícímu také roubené stavby v lidovém stylu. Jedná se o tyto stavby: Jídelnu Libušín, hotel Maměnku, Pustevenku a Zvonici. Hotel a jídelna dodnes slouží původnímu účelu, můžete se zde tedy ubytovat nebo občerstvit. Jde skutečně a jedinečný zážitek a podívanou.

Zdroj a více informací naleznete na: www.nmvp.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu