REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Potštejn

Potštejn leží v malebném údolí Divoké Orlice v podhůří Orlických hor. Dominantou Potštejna jsou trosky mohutného hradu, jehož historie začíná koncem 13. století. V přístupném areálu hradu můžete vidět například pamětní desku Jiráskova „Pokladu“, jehož děj byl inspirován hledačem místního pokladu, hrabětem Harbuvalem Chamaré. Ten také vystavěl potštejnský zámek v pozdně barokním slohu, který je dnes skvěle opraven a též přístupný veřejnosti. Naproti zámku můžete obdivovat bývalou římskokatolickou faru s dvouramenným schodištěm, taktéž vzorně rekonstruovanou.

 

REKLAMA

Historické jádro Potštejna tvoří „Městečko“ s udržovanými roubenými chalupami, kostelem Sv. Vavřince, kašnou a sochou Sv. Floriána. V Potštejně se také dochovalo mnoho památek, které připomínají místní tradici manufakturního plátenictví.

 

Z přírodních krás jistě upoutá každého návštěvníka údolí Divoké Orlice s památnou lipovou alejí vedoucí do Anenského údolí, směrem k Modlivému dolu. Zde je pamětní deska, která připomíná působení Českých bratří. Panorama Potštejna rámují zalesněné kopce v čele s Velešovem, kde jsou dosud patrné zbytky tvrze z poloviny 14. století.

Návštěvníkům Potštejna jsou k dispozici dva hotely a několik dalších ubytovacích zařízení v obci či blízkém okolí.

 

Interneotvé stránky: http://www.potstejn.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA