Pojďte si obohatit ducha i tělo návštěvou muzea a procházkou po stezce u Slavkova

V muzeum Horní Slavkov se dozvíte mnohé o výrobě porcelánu, cínařství, hornictví a dějinách města. Na naučné stezce se zas vzděláte ohledně hornické minulosti města, čeká vás příjemná procházka, proto neváhejte a vyrazte.

Muzeum Horní Slavkov

Muzeum je městským muzeem ve městě Horní Slavkov, jedná se o bývalou pobočku Muzea Sokolov. Muzeum bylo založeno v roce 2001 v goticko-renesančním domě v Pluhově ulici. V roce 2012 bylo muzeum převedeno pod správu Městského kulturního střediska Horní Slavkov. Muzeum má k dispozici 8 výstavních prostor, ve kterých jsou následující stálé expozice: mineralogie, dějiny hornictví, cínařství, porcelánu, historie města. Součástí prostor muzea jsou také místnosti, ve kterých se konají krátkodobé výstavy na rozličná témata.

Naučná stezka Uranová Golgota

Naučná stezka prezentuje hornickou minulost města Horní Slavkov a okolí, zejména se věnuje tématu těžby uranu v padesátých letech 20. století. Trasa propojuje ostatky uranových dolů a pracovních táborů pro politické vězně. Stezka mapuje uranovou těžbu v oblasti Slavkovského lesa a její dopady. Stezka je dlouhá přibližně 6 kilometrů, nachází se na ní 13 informačních tabulí kde se dozvíte mnoho zajímavého. V roce 2012 byla naučná stezka slavnostně otevřena. Otevření proběhlo v městském muzeu za účasti široké veřejnosti, pamětníků i bývalých horníků.

Hornické muzeum Krásno

Muzeum se nachází v prostoru cínového dolu Vilém, který byl vybudovaném v čase 1. světové války. V té době vedl nedostatek surovin k obnovení hornické činnosti v oblasti Slavkovského lesa. Po skončení války, kdy přišel opět úpadek, byl v roce 1921 důl Vilém uzavřen. V roce 1955 bylo Krásno nově otevřeno. V roce 1991 byla těžba ukončena, v dalších letech se podařilo získat budovy v areálu a vystavět zde hornické muzeum. V roce 1998 byla zpřístupněna expozice v budově bývalé třídírny cínových rud. Byl zde umístěn těžní parní stroj z roku 1897. Je zde představena historie rudného i uhelného hornictví v kraji, historie města Krásno i partnerské obce Bischofsgrün. Od roku 2004 je přístupný také sousední areál, kde naleznete lokomotivy a vagóny o rozchodu 450, 600 a o rozchodu 900 mm. Dále zde lze spatřit ukázkovou štolu, expozici důlní dopravy, výstavu báňského záchranářství, expozici obcí zaniklých hornickou činností. V teplých měsících je možné absolvovat jízdu důlním vláčkem.

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org, www.omks.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu