REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 22.9. a svátek má Darina

Pohádková stezka Malou Úpou

10. 7. 2012
Jak se čert naučil smolit sudy

V Malé Úpě žijeme nyní sedmým rokem a za tu dobu se nám tento kout nadobro vryl do srdce. Je tu spousta krásných míst, které stojí za návštěvu, poskytují nezapomenutelné zážitky z výhledů na nekonečné hory, lesy a louky.
Jak jistě víte, motivovat děti k procházce přírodou je velmi těžké, proto jsem přemýšlela, jak všechna ta báječná místa rodičům s dětmi zatraktivnit a zpřístupnit.

Po večerech jsem svým dětem četla pohádky a mezi nimi byly i Krkonošské pohádky od spisovatelky Marie Kubátové. A nápad byl na světě! Poslala jsem jí dopis, zda by souhlasila s umístěním svých pohádek v naší obci a okolí a ona sama byla touto myšlenkou nadšená. Rozhodla jsem se tedy její krásné vyprávění o Krkonoších umístit do míst, o kterých psala a které má tak ráda a ukázat dospělým i dětem nezapomenutelnou krásu našich nejvyšších hor.                                                                                                                   Zuzana Semerádová z penzionu Permoník – autorka projektu

Každé zastavení je sestaveno z čtyřbokého hranolu, na kterém je pohádka, přeložena do třech jazyků (angličtina, němčina, polština) a z herního prvku. Grafický návrh jednotlivých zastavení včetně jejich realizace měla na starosti společnost Tomovy parky s.r.o.., která se tohoto úkolu velmi pěkně ujala a na celé akci také partnersky podílela. Z podstatné části byl projekt financován dotací z evropského fondu Pro rozvoj venkova, kterou získalo sdružení Pro kulturní a sportovní rozvoj obce Malá Úpa.

Pohádková zastavení

O sklínkaři a řepné panence
Jak se čert naučil smolit sudy
O kráse jara a čepci Vápeníku
Kde se vzalo v horách vodníkovo řemeslo
Jak se do Krkonoš vloudila bída
Jak se Krakonoš skamarádil s lidmi
Jak se čertík stal peciválkem
O homolkách, hořčáku a sojčím pírku
Jak se šijí stromečkům šaty
Proč jsou chaloupky v horách jako malované

Autorky projektu:
Zuzana Semerádová (Malá Úpa),
Zuzana Hradcová (Louny)

Spolupráce:
Velký dík patří paní Marii Kubátové za její krásné pohádky a za laskavé svolení k jejich umístění do pohádkové přírody východních Krkonoš
KRNAP – zapůjčení pozemků pro jednotlivá zastavení
Tomovy Parky, s.r.o. – grafické zpracování jednotlivých zastavení a jejich realizace
Infocentrum Malá Úpa
Zuzana Moravcová – ilustrace mapky
Obec Malá Úpa
Vlasta Riettererová, Andrej Magala a Petr Solař – překlady pohádek

Mapa a pohádková zastavení

Zdroj: www.pohadkova-stezka.cz

Interneotvé stránky: http://www.pohadkova-stezka.cz/cze

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA