REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Po procházce Modřanskou roklí do víru SAPY

Ať potřebujete plesové šaty, květináč nebo stěrač na okno metra, vše je v SAPĚ sehnatelné. Pokud to zrovna nemají, tak seženou. Můžete si zde nakoupit v místním supermarketu za nízké ceny, projít si tržnici s oděvy, kde je možné smlouvat nebo si prostě jen zaskočit na skvělý oběd. Nedaleko se nachází Modřanská rokle, krásné a divoké místo, kam se dá utéct před ruchem velkoměsta.

SAPA

Lidově Malá Hanoj, Pražská Hanoj či Malý Saigon, je vietnamské velkoobchodní centrum a tržnice, označované za město ve městě, působící od přelomu let 1999 a 2000 v areálu bývalého písnického masokombinátu a libušské drůbežárny. SAPA je nejen centrem obchodu a služeb, ale i centrem vzdělávání a kultury. Je příležitostí pro ty, co hledají zajímavé obchodní kontakty, zboží a služby za bezkonkurenční ceny, případně chtějí poznat i jiné kulturní a společenské hodnoty. Vydejte se okusit naprosto odlišný svět a poznejte tajuplná zákoutí pražské tržnice. Setkáte se zde s místními Vietnamci, kteří si zde zachovávají kus své rodné země. Můžete se vydat na exkurzy SAPOU kde vás provedou po celém areálu, doporučí, kde mají nejlepší Bun chả či závitky a dají vám spousty dalších dobrých tipů.

Letiště Točná

Už od dvacátých let minulého století se na svahu nad Zbraslaví objevoval provoz bezmotorových letadel. V roce 1934 vznikla v Modřanech pobočka Masarykovy letecké ligy, která využívala k plachtění sousední svahy. Na jaře 1946 vzniklo na Točné Plachtařské výcvikové středisko Českého národního aeroklubu a současně byla zahájena výstavba letiště na pozemku, kde se nachází dodnes. V současné době funguje letiště jako muzeum letuschopných historických letadel. Připomínají zde historii našeho státu, leteckých osobností a leteckého průmyslu. Každou druhou sobotu v měsíci se dveře hangáru otevírají pro veřejnost. Můžete zde vidět rozsáhlou expozici muzea a letuschopné exponáty. Na letišti bývá otevřeno dětské hřiště.

REKLAMA

Chlouba letiště Točná. Lockheed Electra L-10A. Baťův osobní letoun. Jediný létající kus na světě. Foto: ©Michael Kolář
Chlouba letiště Točná. Lockheed Electra L-10A. Baťův osobní letoun. Jediný létající kus na světě. Foto: ©Michael Kolář

Modřanská rokle

Už v 19. století se rokle těšila velké oblibě pro vycházky. Údolí, které se dříve nazývalo Doly, bylo tehdy bezlesé. Na svazích byly pastviny s teplomilnou a skalní vegetací. Ve 20. letech 20. století byly nevyužívané pastviny postupně zalesňovány, a to často nepůvodními druhy stromů, zejména akátem. Na těchto plochách to způsobilo pozdější postupný zánik původních společenstev takřka v plném rozsahu.

Nyní je toto velmi klidné místo plné divoké zeleně, která s trochou fantazie může připomínat prales. V přírodní památce Modřanská rokle se nachází naučná stezka. Na naučných tabulích se dozvíte zajímavosti ze zdejší přírody. Při procházce roklí narazíte na dětského hřiště, retenční nádrž, uvidíte soutok Libušského a Písnického potoka a ve spodní části rokle naleznete házenkářské hřiště, které je zde od roku 1947 a funguje dodnes. Osvěžit se u házenkářů můžete v občerstvení U Osamělé blechy.

Zdroj a více informací najdete na: www.sapa-praha.cz, www.tocna.cz, www.praha-priroda.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA