Pomineme-li pivovarnictví, tak můžeme chrám sv. Bartoloměje považovat za jednoznačnou dominantu Plzeňska. Přímo uprostřed historického centra Plzně, na náměstí Republiky, se majestátně tyčí se svými 102,6 metry nejvyšší věž v České republice. Díky netradičně rozlehlému prostranství máte v okolí objektu více než dostatek prostoru poodstoupit a kochat se dílem z konce 13. století.
Chrám je označován katedrálou pouze ve smyslu církevním, který za sídlo biskupa považuje právě katedrálu. Tím, že zde v roce 1993 zřídil Jan Papež II biskupství, povýšil kostel na katedrálu. Z architektonického hlediska však stále zůstává sv. Bartoloměj kostelem.
Vystoupáte-li všech 298 schodů, nepočítaje samotný vchod, otevře se Vám výhled na Šumavu, Plzeň i její blízké okolí. Musíte však počítat s tím, že jako u každé rozhledny ve městě, uvidíte zejména město samé a teprve v dáli se začnou rýsovat první kopce. V každém případě však vyhlídka z výšky 62 metrů za to stojí.
Na jižní straně je k chrámu připojena Šternberská kaple z pozdní gotiky, kde se nachází novogotický oltář od Josefa Leimra z roku 1883 (podle plánu Josefa Mockera). Mnohem významnější je však z opuky vytesaná milostná socha Panny Marie (tzv. Plzeňská Madona) pocházející z druhé poloviny 14. století. Najdete ji ve výklenku zmíněného oltáře.
Stručná historie
Kostel byl vybudován na konci 13. století z hrubozrnných pískovcových kvádrů. Stavba měla původně dvě věže, ale jižní v roce 1525 vyhořela a namísto plnohodnotné opravy byla pouze zmenšena na úroveň boční lodě. V první polovině 16. století byla přistavěna Šternberská kaple. V roce 1835 chrám zachvátil požár, který zničil mimo jiné zvony a střechu. Roku 1993 pak byl povýšen na katedrálu.
Otvírací doba
katedrála
duben-září: st – so 10 – 16
říjen- prosinec: st – pá 10 – 16
v době bohoslužeb se prohlídky katedrály nekonají
věž katedrály:
leden – prosinec: po – ne 10 – 18
poslední prohlídka v 17.20 (v případě nepříznivého počasí se prohlídka nekoná)