REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Březina

Tuto nenáročnou procházku kolem zámku Březina a zříceniny hrádku Salon stihneme za necelé dvě hodiny. Zaparkujeme u fotbalového hřiště na kraji obce Březina, přejdeme silnici a dáme se březovou alejí po červené a žluté značce směrem k zámku.

Branou projdeme do zámeckého parku, který je volně přístupný. Nachází se v něm kaplička sv. Terezie z Lisieux a lze tu narazit i na exotické dřeviny. Najdeme turistický rozcestník a dáme se po červené značce směrem k lesu. Asi po 1 km přijdeme k rozcestí Hradiště a vydáme se doleva k vyhlídce. Po vystoupání do kopce se nacházíme v prostoru slovanského hradiště a již vidíme vyhlídkový altán, kde si můžeme odpočinout a zapsat vzkaz do knihy.

Odtud se vrátíme zpátky k rozcestí Hradiště a budeme pokračovat dále po červené značce. Od dalšího rozcestníku Polesí Hradiště se po asfaltové silničce vracíme do Březiny (červená značka nás asi po 0,5 km opouští odbočením vlevo). Na kraji lesa za závorou narazíme na žlutou značku a po ní jdeme vpravo k rybníčku a koupališti. Nad koupalištěm vidíme zříceninu hrádku Salon, ke kterému brzy dojdeme. Dále pokračujeme do zámeckého parku a na parkoviště, kde náš výlet končí.

REKLAMA

Historie

Zámek Březina postavil Jáchym ze Šternberka v letech 1790-1808 a společně s bratrem Kašparem se zde zabývali přírodními vědami. Šternberkové vlastnili zámek až do roku 1939, v 80. letech 20. století zde sídlilo lesnické učiliště a po r. 1990 byl vrácen zpět rodu Šternberků. V současné době je majitelem Zdeněk Šternberk a zámek je veřejnosti nepřístupný.

Hrad Březina byl postaven v r. 1387, v r. 1661 již byl zpustlý. V roce 1810 jej Kašpar ze Šternberka dal přebudovat na altán (Salon), který postupem času také zpustl. Před několika lety byl Salon zrekonstruován, občas se zde konají společenské akce a veřejnosti je nepřístupný.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA