REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Park ve Svitavách a hrad Svojanov jsou ideálním výletním místem pro malé i velké

Pokud navštívíte město Svitavy, rozhodně nezapomeňte navštívit park Jana Palacha. Je to moc pěkné místo s udržovanou zelení. Svojanov je nedalekým unikátním hradem, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Prohlídka celého komplexu od sklepení až po věž je velmi zajímavá. Zahrada kolem a krásný pohled z břitové věže na celé údolí jen završí dojem z celé návštěvy.

Hrad Svojanov

Hrad se nalézá v údolí říčky Křetínky, na pomezí Moravy a Čech. Jeden z nejstarších českých královských hradů bývá nazýván vilou českých královen. Hrad byl původně založen, aby chránil důležitou obchodní stezku. Jeho historie sahá do 13. století. Jeho podhradí se postupem času proměnilo na vesnici. Na hradě Svojanov můžete navštívit jeden z prohlídkových okruhů. Přiblíží vám zde život zdejších majitelů, hradní komnaty, raně gotické sklepení a hradní kuchyni. Spatříte zde expozice grafitu – tuhy, která se vyráběla v hradní manufaktuře. V podzemí naleznete mučírnu a zajímavý je také Dům zbrojnošů.

Park Jana Palacha ve Svitavách

Park byl vysazen v roce 1890. Postupné poválečné chátrání parku bylo podnětem k rozsáhle regeneraci v letech 1999 až 2001. Byly zde vysázeny nové druhy okrasných stromů, dřevin a okrasných rostlin, byly tu zrekonstruované cesty, jezírko, doplněny skulptury a další umělecká díla. V současné době se tak můžete procházet po zpevněných cestách, okolo jezírka s mostky nebo jen tak relaxovat mezi krásnými květinami a zelení. Park zároveň slouží jako arboretum se sedmdesáti druhy stromů a keřů.

REKLAMA

V parku naleznete několik herních prvků pro děti, ale také knihobudku pro aktivní čtenáře. Jedná se o klidné místo, v blízkosti je kavárna, kde se dá posedět a občerstvit se. V parku najdete také připomínku známého svitavského rodáka Oskara Schindlera. Památník, který vzpomíná na příběh záchrany 1 200 lidských životů za druhé světové války, stojí naproti Schindlerovu rodnému domu.

Vyhlídka Fajmonova lípa

Originální vyhlídka se nachází uprostřed pole. Má podobu vyhlídkového chodníku, který se obtáčí kolem dvou lip. Jednou z nich je Fajmonova lípa, která je zhruba tři staletí stará. Zajímavostí je, že byla několikrát poškozena bleskem. V roce 2015 ji pak někdo úmyslně zapálil. V tom samém roce tak byla v její blízkosti vysazena lípa nová.

Zdroj a více informací naleznete na: www.hradsvojanov.cz, ww.vychodni-cechy.info

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA