REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Pardubický zámek a Tyršovy sady jsou chloubou města

Pokud hledáte místo pro aktivní i klidový oddech, místo vhodné pro rodiny s dětmi, mladé i starší návštěvníky — toto je to pravé místo pro vás. Tyršovy sady jsou příjemný městský park uprostřed Pardubic v blízkosti pardubického zámku, ve kterém sídlí Východočeské muzeum. Lze zde pobýt klidně celý den, najdete tu tolik expozic, výstav a prostorů k prohlédnutí, že nebudete vědět kam dřív zajít. V roce 2010 byl zámek spolu s opevněním zapsán na seznam národních kulturních památek České republiky.

Tyršovy sady

V Pardubicích došlo před nějakým časem k zásadní renovaci Tyršových sadů. Naleznete tu krásnou zeleň uprostřed historického centra Pardubic. Novým parkem v současnosti prochází široká promenáda, která propojuje okolní město se zelenou plochou. Do sadů byl přiveden nový potok zásobující vodní biotop. Dnes se tu dále nachází dětské hřiště, přístřešky a lavičky. To vše v příjemné a decentní architektuře. Celkově park působí pohodově a udržovaně, člověk si zde vyčistí hlavu a na chvíli si odpočine od rušného města.

Zámek Pardubice

Počátky panského sídla v místech dnešního zámku se datují do konce 13. století. Původně se jednalo o vodní hrad, který byl ve 14. století přestavěn pány z Pardubic. Zámek od doby Pernštejnů nesloužil jako šlechtické sídlo a stavba proto začala chátrat. Tento renesanční zámek nacházející se v těsné blízkosti historického centra města Pardubice, je přechodem mezi hradem a zámkem, tento typ objektu nemá ve střední Evropě obdobu. V současné době je zámek vlastnictvím Pardubického kraje a sídlí v něm Východočeské muzeum a Východočeská galerie v Pardubicích. Zámek, ač funguje především jako muzeum s výstavními prostory, nabízí také prohlídkový okruh. Jistě vás zaujme zámecká interaktivní zbrojnice. Hrady a zámky vyobrazené ve skleněných kostkách jsou nádhernou prací. Samotný zámek je výjimečný díky svým velikým a krásným původním malbám. V prostoru zámku se volně pohybují pávi.

REKLAMA

Východočeské muzeum v Pardubicích

V roce 1920 zámek zakoupil pardubický Musejní spolek. Jelikož se v zámku nedochoval žádný původní inventář, muzeum tak získalo pro sbírky dostatečnou kapacitu. Muzeum nyní nabízí několik stálých expozic: Pardubice – příběh města, Proti proudu času, expozici S.K.L.E.M a další. Každý rok také připravuje několik krátkodobých výstav. Východočeské muzeum také nabízí pravidelné exteriérové komentované prohlídky.

Zdroj a více informací naleznete na: www.vcm.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA