REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Panská skála

Panská skála

Jedno ze zajímavých míst, které určitě stojí za návštěvu. Jedná se vlastně o obnaženou skálu odkrytou během těžby čediče, která zde kdysi v minulém století probíhala. Rozpad čedičové masy, která je ztuhlým magmatem z dávných dob, zde probíhá téměř jednolitě v podobě šestibokých různě vysokých sloupů které z dálky budí dojem obrovských varhan. Z toho také pramení lidový název Varhany, a místní tomuto místu ani jinak neřeknou.
U skály je i malé jezírko – ve skutečnosti se jedná o zatopenou šachtu bývalého čedičového lomu. Je odsud nádherný rozhled po okolí. Kromě obce Prácheň rozkládající se v těsném sousedství je dobře viditelný nedaleký Kamenický Šenov, na druhé straně též blízký Nový Bor s dominantním kopcem Klíč a za dobrého počasí jsou odsud viditelné i vzdálené kopce na Děčínsku.

Dostupnost a služby

Na prácheň se dostanete naprosto jednoduše a pohodlně po hlavní silnici č.13 spojující Nový Bor s Českou Kamenicí. Po vyjetí na vrchol je zde prostorné placené parkoviště s přiměřeným zázemím v podobě WC, či možnosti nakoupit různé drobnosti upomínky, mapy apod. Z parkoviště pak pěšky asi 300m do mírného kopce přímo ke skále. Občerstvení je možné v hostinci vzdáleným od parkoviště asi 100m, nebo v blízkém Kamenickém Šenově.

Pokud chystáte jednodenní jednoduchý výlet třeba i s malými dětmí, nebo prostě jen pojedete kolem a chtěli by jste si udělat příjemnou přestávku a přitom se podívat i na místo, kde byla kdysi točena scéna k pohádce Pyšná princezna, mohu jen doporučit.

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA