REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 25.9. a svátek má Zlata

Panorama města Hradec Králové tvoří samé historické perly

Gotická katedrála sv. Ducha tvoří spolu s renesanční Bílou věží a barokně přestavěnou radnicí nezaměnitelné panorama města Hradec Králové. V roce 1997 využíval prostory katedrály samotný papež Jan Pavel II. při své návštěvě města. Při návštěvě města tato místa nesmíte vynechat.

Katedrála Svatého Ducha

Chrám je tvořen obdélníkovým trojlodím s převýšenou střední lodí zaklenutou ve čtyřech polích křížovými klenbami a s velmi dlouhým pětiboce uzavřeným presbytářem. Za bokovými loďmi se vypínají dvě hranolovité věže. Celá katedrála i s opěrnými pilíři je 56 metrů dlouhá, 25 metrů široká a 33 metrů vysoká, věže mají výšku po hlavní římsu 39,5 metru. Ozdobnými žebry a portálem vyniká otevřená předsíň jižního vchodu, tzv. předsíň Královská.

K nejzajímavějšímu vybavení katedrály patří pastoforium — schránka Nejsvětější Svátosti. Je z pískovce zhotovené roku 1497 mistrem Matějem Rejskem, který proslul pracemi při stavbě chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře, Vladislavského sálu a Prašné brány v Praze. Toto místo na vás dýchne historií a posvátností.

REKLAMA

Bílá věž

Renesanční Bílá věž je městskou bývalou strážní a požární věží. Měří přes 71 metrů a vzhledem k rovinatému okolí města je z ní úchvatný výhled i na desítky kilometrů vzdálená místa.

Věž je otevřena celoročně a nabízí i speciální zážitkové akce, jako je Svítání na Bílé věži, Noční prohlídky Bílé věže nebo Zvonění na zvon Augustin, kdy se můžete na moment stát jedním ze zvoníků a být u toho, když se Augustin rozezní. Výstup na ochoz Bílé věže vám zpříjemní nové LCD panely, na nichž uvidíte jeden z pravidelně se obměňujících prohlídkových programů. Ve věži byly instalovány interaktivní expozice. V posledních letech věž ožila výstavami a výtvarnými salóny a stala se centrem akcí cestovního ruchu a hradecké kultury.

Stará radnice

Mezi první historické zmínky o radnici se řadí ta z roku 1418. V dalších letech byla radnice rozšiřována a opravována. V roce 1696 byla postavena dřevěná věž s hodinami, kterou v roce 1787 nahradily dvě malé věže. Radnice v Hradci Králové je slohově komplexní, dle fasády se jedná o pozdně barokní budovu se dvěma věžemi. Budova je nyní chráněnou kulturní památkou. V současnosti slouží zejména ke kancelářským účelům, ale jsou v ní také reprezentační prostory primátora města.

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org, www.hkinfo.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA