REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Pamukkale: turecké minerální prameny, které si zamilovala i Kleopatra

13. 2. 2023

Říká se, že kdo nenavštívil Pamukkale, jako by v Turecku nebyl. Tento výrok je trochu nadnesený. Nic to ale nemění na tom, že si terasovitá jezírka zapsaná na seznam UNESCO zaslouží vaši pozornost. Kombinace zářivě bílého vápence a průzračně modré vody vás okouzlí na první pohled.

Co je to Pamukkale

Na jihozápadě Turecka se nachází vápencové terasy, které jsou známé pod názvem Pamukkale neboli Bavlněný hrad. Terasovitá jezírka si zamiluje každý, kdo do této části země zavítá. Vyvěrají zde minerální prameny bohaté na vápník. Už více jak 14 tisíc let se vápník usazuje v podobě kaskád a vytváří kontrast v podobě zářivě bílých teras a průzračně modrých jezírek.

Koupání v terasovitých jezírkách

Máte chuť skočit do zářivě modré vody a zaplavat si uprostřed tohoto divu přírody? Zastavte, koupání v terasovitých jezírkách je přísně zakázáno. Ochránci přírody chtějí Pamukkale zachovat i pro další generace. Ale nebojte, nakonec si zde přece jen zaplavete. Ke koupání jsou určena uměle vytvořená jezírka, ve kterých stoupá teplota vody až ke 40 °C.

REKLAMA

Bahodárná vápenná voda

Vápenná voda je velmi prospěšná našemu zdraví. Mírní revmatismus, astma a kožní onemocnění. Do Pamukkale se prý jezdila koupat i Kleopatra, která je proslulá svou krásou. Do originálních vápencových jezírek si můžete ponořit nohy. Vstup je sem totiž povolen pouze bez bot. Koupání je vám poté k dispozici v jezírkách uměle vytvořených.

Pamukkale v ohrožení

Krásný přírodní útvar Pamukkale je bohužel v ohrožení. Turisté se zde pohybují natolik neohleduplně, že se terasovitá jezírka začínají drolit. Proto při vaší návštěvě buďte obezřetní. Snažte se zachovat toto krásné místo zapsané na seznamu UNESCO i pro další generace.

Okolí Pamukkale a výborné placky gözleme

Nejen Pamukkale, ale i jeho okolí stojí za návštěvu. Na horní hraně teras se nachází zbytky Římských lázní Hierapolis s divadlem, bazilikou a nekropolí. Pokud vás při objevování krás Turecka přepadne hlad, posvačte výborné placky gözleme. Připravují se čerstvé přímo na ulici a jsou plněné bylinkami, špenátem nebo třeba balkánským sýrem.

Jak se dostat na Pamukkale

Do Pamukkale jezdí dálkové autobusy a turisté nejčastěji přijíždí v doprovodu delegátů. Dostanete se sem také na vlastní pěst například taxíkem nebo městskou hromadnou dopravou. Pokud si chcete užít krásy Turecka naplno a bez starostí s organizací, vydejte se s námi na poznávací zájezd do Turecka objevovat krásy země, která je rozkročená na dvou kontinentech.

Autor: Linda Mannelová

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA