REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Památník Zámeček Pardubice vypráví příběh nacistického popraviště

Navštivte Památník Zámeček Pardubice a poznejte temnější a málo známou historii města. Památník se totiž nachází na místě bývalého nacistického popraviště, kde bylo během června a července 1942 popraveno 194 osob.

Moderní expozice připomíná události spojené s heydrichiádou, které zasazuje do kontextu předválečného i poválečného období. Dále přibližuje dějiny Pardubicka, které je úzce spojeno s aktivitami výsadku Silver A. Kromě dochovaných předmětů nebo krátkých filmů na vás čeká třeba unikátní audionahrávka deníku Jaroslava Charypara, který odvážel z popraviště mrtvé.

Určitě vás zaujme také architektonické řešení expozice. Nachází se v podzemí a střídaní světla a tmy, svažující se podlaha či syrové materiály jako beton nebo kov prohlubují návštěvnický zážitek. Pietní území, kterému dominuje pomník z roku 1949, pak přímo vyzývá k procházce, vstřebání emocí a získaných informaci.

REKLAMA

Památník nabízí i rozmanitý program – nejbližší akcí je přednáška Evy Janáčové, která se zaměří na lázeňský antisemitismus. Přednáška plná bohatého obrazového materiálu proběhne ve středu 20. září. Památník můžete navštívit autem a využít naše bezplatné parkoviště, na kole nebo se k nám dostanete i hromadnou dopravou.

Od září do listopadu je expozice otevřena od úterý do pátku mezi 13 a 17 hodinou, o víkendech od 10 do 17 hodin. Nejaktuálnější informace najdete na našem webu, Facebooku a Instagramu.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA