REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Památník Ležáky uchovává trvalou vzpomínku na osadu Ležáky vyhlazenou roku 1942

Toto pietní a klidné místo je ideální pro výlet. Vzděláte se i projdete, v jeho blízkosti jsou dva rybníky a krásná příroda. V nedaleké Skutči se nachází zajímavé muzeum, ve kterém vás seznámí s tradičními řemesly této oblasti. Nevynechejte také hrad Rychmurk, který byl veřejnosti otevřen teprve nedávno, v květnu 2021. Je tedy co objevovat, hrad si po zaplacení vstupného můžete sami projít.

Národní Kulturní Památník Ležáky

Bývalá kamenická osada Ležáky byla za druhé světové války úkrytem parašutistů skupiny SILVER A s radiostanicí Libuše. Když v osudný červnový den v roce 1942 do Ležáků vtrhli němečtí nacisté, skoro všichni obyvatelé byli zavražděni, osada byla vypálena a srovnána se zemí. V památníku můžete navštívit stálou expozici Ležáky, osada, která nemlčela.

Památník by měl navštívit každý, kdo cítí hrdost k vlasti a hrdinům tehdejší doby. Člověk si zde uvědomí, že naše svoboda byla v minulosti krutě vykoupena a rozhodně nebyla zadarmo. Stála mnoho životů nevinných lidí, ale i hrdinů, kteří neváhali a obětovali svůj život za svobodu. Celý areál je velmi krásný a hezky upravený.

REKLAMA

Regionální muzeum Skuteč

Předchozí historicko-vlastivědnou expozici nahradily novější expozice zaměřené na historii i současnost tradičních řemesel na Skutečsku, obuvnictví a těžba kamene. S těžbou kamene se seznámíte uvnitř budovy, ale také v prostorech před muzeem. Vnitřní expozice nastiňuje geologickou pestrost Skutečska a historii kamenoprůmyslu. Ve venkovní části kamenické expozice se projdete fiktivním kamenolomem. Můžete zde nahlédnout pod pokličku jednotlivých pracovišť a osahat si nástroje a zařízení, která se v upravené podobě používají v kamenoprůmyslu dodnes. Muzeum sídlí v budově, ve které žil hudební skladatel Vítězslav Novák, jeho památce je věnováno první patro. Spatříte zde skladatelovu pracovnu, hudební salón a muzejní síň.

Hrad Rychmurk

Hrad Rychmburk byl vystaven pravděpodobně na počátku 13. století. Hrad byl postupem času renesančně a barokně přestavěn a v současnosti je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Je tvořen trojkřídlou dvoupatrovou budovou s valbovou střechou. Ta společně s přizemní částí tvoří menší nádvoří. Dominantou hradu je věž vysoká třicet metrů, která je krytá kuželovitou střechou. Součástí nádvoří je i sklepení s expozicí práva útrpného. Na nádvoří neváhejte navštívit kavárnu, kde mají výbornou kávu, a ještě lepší zmrzlinu.

Zdroj a více informací naleznete na: www.lezaky-memorial.cz, cs.wikipedia.org

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA