V létě 2021 se po dlouhé rekonstrukci konečně otevírají brány Památníku bratří Mrštíků v Divákách.
Nenápadný domek uprostřed malé jihomoravské obce Diváky by málokdo tipoval na bydliště významných českých literátů a přesto právě zde vznikly díla jako Maryša nebo Rok na vsi.
Oběma bratrům učaroval místní kolorit a obyvatelé, které často propisovali do svých děl.
Nově pojatá expozice s audiovizuálními prvky v sobě nenese ale jenom sdělení o životě Aloise a Viléma Mrštíků. Expozicí se prolínají odkazy jejich díla, ale také místní foklor a tradice, které byly pro oba tolik důležité. Málo kdo například tuší, že Vilém byl nadaný včelař a jeho vylepšení na úlech se dodnes používají.
Pro děti i dospělé jsou připraveny edukační programy, které zároveň mají přilákat školáky, aby se například o Maryši dozvěděli přímo na místě, kde slavné dílo vznikalo. Stejně tak i kulturní akce jsou plánovány jako hold nejenom literatuře, ale také folkoru a životu na vsi.
Památník spravuje Regionální muzeum v Mikulově, které stojí i za dlouhou, náročnou a nákladnou rekonstrukcí celého domku. Ta se týkala nejenom expozic, ale také stavebního zajištění budovy a restaurování co největšího množství původních prvků.
Památník bratří Mrštíků
adresa: Diváky 57, Diváky 691 29
telefon: 607 163 542
e-mail: [email protected]
www.facebook.com/mrsticidivaky
