REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Ostrov dávných bohů a umělců, to je Kréta!

6. 3. 2022

Největší a nejlidnatější ostrov Řecka. Krajina je tu ohromující, jak pro milovníky oceánu, tak pro milovníky hor, neboť se jedná o nejhornatější řecký ostrov. Spoustu krásných zákoutí, které můžete objevovat – koneckonců je tu téměř 1 000 km pobřeží k prozkoumání a spousta hor mezi tím! Příroda je na ostrově i přes velké sucho rozmanitá. 

Nejlepší období pro návštěvu Kréty 

K návštěvě Kréty je vhodné každé roční období. Hlavní turistickou sezonou je léto, v tomto období tu potkáte více lidí, ale zároveň si můžete užít všechny krásy, co ostrov nabízí. Letní teploty zmírňuje neustálé foukání větrů, průměrná teplota se pohybuje okolo 28 °C. Typickou rostlinou Kréty jsou olivovníky, kterých tu roste několik milionů, v letních měsících díky nim doslova rozkvete celá Kréta. Najdete je snad na každém kroku a mnohé z nich pocházejí již z dob starověku.

Cestování po Krétě 

Nejlepší způsob, jak prozkoumat celý ostrov a přitom si udržet vlastní tempo a svobodu je půjčení auta. Půjčovny aut na Krétě jsou široce dostupné ve městech i letoviscích. Pamatujte, že silnice v Řecku jsou klikaté, úzké a chybí jim často řádné značení, proto doporučujeme se v autopůjčovně poradit, jaký typ auta bude na Vaši cestu vhodný. Častá otázka k půjčení auta zní, zda potřebuji mezinárodní řidičák. Kréta je součástí Řecka a tudíž mezinárodní řidičský průkaz není potřeba.

REKLAMA

Foto: ©Pixabay.com
Foto: ©Pixabay.com

Jak vybrat autopůjčovnu a kolik to bude stát

U rezervací půjčoven aut platí podobná pravidla jako u nakupování letenek, čím dříve auto rezervujete, tím nižší cena bude. Na Krétě působí desítky autopůjčoven od velkých nadnárodních společností po malé místní, které sice mohou nabídnout lepší cenu, často jejich jednání není košer a nevíte v jakém skutečném stavu auto je a finální cena se kvůli různým nepříjemnostem může několikrát navýšit. Doporučujeme tedy využít ověřené autopůjčovny na Krétě

Přeprava osob na Krétě

Existují také i firmy, které se zaměřují na přepravu osob na Krétě. Za nás osobně doporučujeme tuto firmu, se kterou máme pouze pozitivní zkušenosti. Využijete třeba také pokud se budete potřebovat dostat z letiště na Krétě do hotelu, ve kterém jste ubytovaní.  

 Foto: ©Pixabay.com
Foto: ©Pixabay.com

Hlavní město Heraklion

Většina cest začíná v Heraklionu (také se často píše Iraklio), hlavním městě Kréty. Nejen, že je to metropole, která se pyšní historií a opravdu chutným jídlem, ale je to dobrý výchozí bod pro půjčení spolehlivého auta na delší výlety. Symboly Heraklionu jsou jednoznačně archeologická naleziště, palác Knóssos nebo pevnost Koules. Předpokládáme, že tyto místa žádný cestovatel nevynechá, proto doporučujeme naše 3 netradiční tipy, jak nasát atmosféru Heraklionu!

  • Bougatsa v Kirkor – nejlepší způsob, jak začít nebo ukončit svůj den v Heraklionu je zakousnout se do tradiční chuti. Bougatsa je tradiční koláč plněný obvykle pudinkem. Doporučujeme ochutnat společně s krétským tymiánovým medem! 
  • Lví náměstí – v případě, že v ruce držíte bougatsu od Kirkor, znamená to, že jste na správném místě a sedíte přímo před slavnou Morosini fontánou.
  • Centrální otevřený trh – nenechte si ujít ulici 1866, kde se nachází slavný otevřený trh. Zde můžete ochutnat to nejlepší z místní produkce nebo si zakoupit prá gastronomických suvenýrů, jako je olivový olej nebo koření.

Nejkrásnější pláže Kréty

Během každé dovolené se však musí najít místo i pro relax u průzračného Egejského moře a je důležité pro něj najít perfektní místo. Jaké jsou tedy nejlepší pláže na Krétě? Od růžového písku a zářivých vod až po téměř nadpřirozenou krajinu, níže je našich 5 pláží, které musíte navštívit! 

Foto: ©Pixabay.com
Foto: ©Pixabay.com

Seitan Limani

Seitan Limani se nachází asi 20 km za městem Chania. Je to přístav skládající se ze tří zátok ze kterých je neuvěřitelný výhled. Najdete zde pláž zvanou Stefanos

Náš tip: Na cestě do Seitanu a na pláž Stefanos si dávejte pozor na strmé útesy. Cesta dolů na pláž může být trochu obtížná, ale rozhodně to za to stojí!

Elafonisi

Stejně jako Seitan Limani se i pláž Elafonisi nachází poblíž Chania. Pláž vypadá jako z pohádky. Mnoho lidí cestuje do Austrálie, aby navštívili Hutt Lagoon, slavné růžové jezero. Ale co kdybychom Vám řekli, že Kréta má přesně to, co hledáte!

Balos

Znovu zůstaneme věrni naší poloze v Chanii a navštívíme Balos. Tato pláž je absolutní nutností pokud se chystáte na Krétu. Díky bílému a růžovému písku a také křišťálově čistým mělkým vodám ji lze snadno zaměnit za karibskou scenérii. 

Matala 

Nejznámější ze všech pláží v Řecku. Historie Mataly představuje historii míru a lásky. Slavné jeskyně na pláži vytesali její první obyvatelé. V těchto jeskyních našli útočiště hippies z celého světa a po mnoho let si zde vytvářeli vlastní komunity.

Falasarna

Patří k nejkrásnějším plážím Kréty, nachází se v pěkném úrodném lese nedaleko obce Platanos, zhruba 60 km západně od města Chania. Místo je to tiché a idylické, doporučujeme navštívit obzvlášť při západu slunce.

REKLAMA

Foto: ©Pixabay.com
Foto: ©Pixabay.com

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA