REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 24.9. a svátek má Jaromír

Vyhlídková věž Nové radnice v Ostravě

Vyhlídková věž Nové radnice v Ostravě, je výraznou dominantou třetího největšího města České republiky. Tvoří pomyslnou třešinku na dortu, kterým je v tomto případě největší radniční budova v ČR. Budovu Nové radnice v Ostravě (tehdy oficíální název města Moravská Ostrava – spojení s městem Slezskou Ostravou dochází až v čase nacistické okupace v roce 1941, od té doby se město jmenuje pouze Ostrava, přídomky Slezská a Moravská se používají pouze pro označení městských částí – obvodů), vyprojektovali architekti Fišer a Kolář se stavitelem Rubým v roce 1925. Dostavěna byla v roce 1930 a v den dvanáctých narozenin ČSR byla slavnostně otevřena. Elegantní konstruktivistická věž je 85, 6 m vysoká, vyhlídková terasa je ve výšce 73m nad plochou Prokešova náměstí. Jan Prokeš byl prvním československým starostou Moravské Ostravy, kterému se mimo jiné podařilo k městu Moravské Ostravě připojit okolní moravská města (Přívoz, Mariánské Hory, Vítkovice…) v roce 1924 tak vzniká Velká Ostrava. Radniční věž vévodí městu a je jeho neodmyslitelným symbolem. Od dob kdy byla budova neoklasicistní radnice (s prvky funkcionalismu) s konstruktivistickou věží postavena se počet obyvatel Ostravy ztrojnásobil a město vyrostlo do neuvěřitelné rozlohy 215 km čtverečních. Přesto si radnice co do velikosti zachovává uhájené prvenství v zemi, potažmo celém Československu. Z radniční věže jsou nádherné vyhlídky na město Ostravu, celé pásmo Moravskoslezských a Slezských Beskyd, Oderských vrchů, Jeseníků, vidět je i do vnitrozemí Polska, při obzvlášť dobré viditelnosti neujde vašemu pohledu i vzdálený Praděd.

Po setmění je radniční věž efektně nasvícena, světelnými pásy, které tak podtrhují její elegantní tvar. Pod vyhlídkovou terasou ve výšce 70 metrů jsou z každé strany čtyřboké věže umístěny obří hodiny, které v noci září světelným kruhem a modrým ciferníkem nad Ostravou.

Věž je celoročně přístupná veřejnosti. Na vyhlídku se dostanete z informačního centra v šestém patře radnice.

REKLAMA

Celá radnice je architektonickým skvostem, který ve svých útrobách hostí magistrát statutárního města Ostrava, Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a přívoz, Moravskoslezskou vědeckou knihovnu, pobočku České Spořitelny a už zmiňovanou pobočku informačního centra.

Před budovou radnice je umístěna fontána s třetí největší bronzovou plastikou v České republice. Jde o sochu Ikara, který tak symbolizuje vzlety a pády Ostravy, která sama o sobě je městem unikátních památek a turistických atraktivit, městem na české poměry výjimečným a unikátním.

Dobře vidět lze na jedné z fotek v typu "Městská památková zóna Moravská Ostrava.

Interneotvé stránky: http://www.ostravainfo.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA