Vzorovým příkladem sociálního bydlení pro horníky a zaměstnance ostravského dolu Ignát z konce 19.století je dodnes zachovaná Horní kolonie v Ostravě-Mariánských Horách. Jednopatrové domy pro čtyři rodiny s nebytovými prostory v parteru sloužili především přistěhovalcům z Haliče a Uher (Slovenska), kteří přišli do Ostravy za prací na konci předminulého století.
Systém roštového urbanismu aplikovaný při výstavbě kolonie v sobě zahrnuje čtyři vzájemně vodorovné ulice s jednou spojující kolmicí (ul. Kopaniny). Průčelí jednoduchých hornických domků s patrem a sedlovou střechou je situováno vždy k jedné z vodorovně položených ulic, čímž se vytvářejí rozsáhlé otevřené dvory.
Jedinečný kolorit místa potrhuje fakt, že většina z asi čtyřicítký stejných domů je zrenovována a slouží jako sídla firem, obchodů, restaurací, kadeřnictví a dalších služeb. Specialitkou je Bendlova ulice s množstvím bazarů a vetešnictví, ve kterých mužete strávit hodiny a hodiny volného času – to vše v kulisách starého nábytku i jiných artefaktů. Jednoduchou "vídeňskou" industriální architekturu hornické kolonie příjemně dokresluje množství zeleně.
Jak se tam dostat
Tramvajemi č. 4,3,9,8,12 na zastávku Marijánské náměstí.
Zajímavosti v bezprostřední blízkosti
Ulice Přemyslovců je původní hlavní silnicí Čertovy Lhoty, tak se Mar. Hory dříve nazývaly, s množstvím obchůdků. Zástavbu tvoří především domy z konce 19. století a 1.pol. 20.stol. Na Stojanově náměstí stojí monumentální neobarokní Chrám Panny Marie Královny s krásnými výmalbami od malíře Joži Úprky.