REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Horní kolonie dolu Ignát

Vzorovým příkladem sociálního bydlení pro horníky a zaměstnance ostravského dolu Ignát z konce 19.století je dodnes zachovaná Horní kolonie v Ostravě-Mariánských Horách. Jednopatrové domy pro čtyři rodiny s nebytovými prostory v parteru sloužili především přistěhovalcům z Haliče a Uher (Slovenska), kteří přišli do Ostravy za prací na konci předminulého století.

Systém roštového urbanismu aplikovaný při výstavbě kolonie v sobě zahrnuje čtyři vzájemně vodorovné ulice s jednou spojující kolmicí (ul. Kopaniny). Průčelí jednoduchých hornických domků s patrem a sedlovou střechou je situováno vždy k jedné z vodorovně položených ulic, čímž se vytvářejí rozsáhlé otevřené dvory.

Jedinečný kolorit místa potrhuje fakt, že většina z asi čtyřicítký stejných domů je zrenovována a slouží jako sídla firem, obchodů, restaurací, kadeřnictví a dalších služeb. Specialitkou je Bendlova ulice s množstvím bazarů a vetešnictví, ve kterých mužete strávit hodiny a hodiny volného času – to vše v kulisách starého nábytku i jiných artefaktů. Jednoduchou "vídeňskou" industriální architekturu hornické kolonie příjemně dokresluje množství zeleně.

REKLAMA

Jak se tam dostat

Tramvajemi č. 4,3,9,8,12 na zastávku Marijánské náměstí.

Zajímavosti v bezprostřední blízkosti

Ulice Přemyslovců je původní hlavní silnicí Čertovy Lhoty, tak se Mar. Hory dříve nazývaly, s množstvím obchůdků. Zástavbu tvoří především domy z konce 19. století a 1.pol. 20.stol. Na Stojanově náměstí stojí monumentální neobarokní Chrám Panny Marie Královny s krásnými výmalbami od malíře Joži Úprky.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA