REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Halda EMA

Jediná halda kuželového typu na Ostravsku ční nad samým centrem moravskoslezské metropole. Její červený vrchol tvoří prohořelá hlušina. Halda vznikla soustavným navážením hlušin z ostravského dolu Trojice. V šedesátých letech došlo ke vznícení nitra haldy a ta hoří dodnes. Teploty uvnitř kopce dosahují až 1500 stupňů a díky tomu se uvnitř kopce tvoří nové vzácné nerosty.

Vlivem přirozeného slehávání hlušin již Ema poklesla asi o 8 m od své výšky při ukončení navážky. Boční svahy haldy(kopce) jsou porostlé náletovými dřevinami. Díky vysokým teplotám uvnitř Emy není na jejím vrcholu nikdy sníh a je porostlá teplomilnou stepní florou.

Viditelný kouř, který jakoby vyvěral z hory, dělá Emu magickou. Fenomenální výhledy na celou Ostravu (rozlohou druhé největší město v ČR) dělájí z Emy velmi atraktivní místo pro mnoho Ostravanů i návštěvníků města.

REKLAMA

Jak se tam dostanete

Na haldu Ema se lze dostat od mostu M. Sýkory (Sýkoráku) po žluté značce, nebo z druhé strany od ZOO Ostrava (opět po žluté). Výšlap na Emu nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko (info pro neostraváky).

Pozn. Díky p. Böhmovi máme fotku kouřící haldy.

Interneotvé stránky:

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA