Ostravské Hornické muzeum má díky Nadaci OKD novou atrakci

OSTRAVA – Stojíme v těžní kleci. Za námi zapadají ocelové dveře, světlo pohasíná, zní pronikavý signální zvonec a pod našima nohama se naskýtá pohled do hlubin země. Klesáme dolů. Máme pocit, že se řítíme do nitra těžní jámy. Jde však o iluzi. Díváme se totiž na monitory zabudované ve skleněné podlaze výtahu, na kterých se odvíjí filmový obraz skutečné jízdy těžní klece doprovázený autentickými zvukovými efekty. Během půlminuty sjíždíme o necelých pět metrů níže do unikátní důlní expozice.
 Jsme ve starém známém Hornickém muzeu Landek Parku v Ostravě-Petřkovicích. Po ukončení jízdy a výstupu na štolovém patře cítíme, jako bychom byli stovky metrů pod zemí v opravdovém činném dole. Slyšíme narážení důlních vozů do klece, povely posunovačů. V místě ručního rubání vnímáme hluk ventilátoru, proudění vháněného vzduchu. Znějí tady sbíjecí kladiva, ozývá se hluk dopravních zařízení i hlasy havířů. Unikátní novinku má od listopadu jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v regionu díky grantu Nadace OKD a také podpoře sdružení Dolní oblast Vítkovice a skupiny Vítkovice Machinery Group.
 „Naším cílem bylo návštěvníkům co nejvěrohodněji představit cestu horníka do podzemí i samotné důlní pracoviště,“ vysvětluje ředitel Landek Parku Lubomír Plac.
O tom, jak se podařilo zrealizovat záměr vtáhnout návštěvníka muzea do atmosféry hornické práce, se na „generálce“ projektu mohli ve středu 26. října přesvědčit generální ředitelé společností Vítkovice Machinery Group a OKD Jan Světlík a Klaus Dieter Beck. Přítomni byli také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Svatomír Recman, ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek a další hosté.
„Po 17 letech, kdy byla v Ostravě ukončena těžba uhlí, se v našem městě opět fárá. Alespoň iluze je to opravdu přesvědčivá,“ komentoval změnu v hornickém muzeu Jan Světlík. „Jsem rád, že na takové projekty nejsme sami, že se k nám, městu a kraji připojil další velký parťák – společnost OKD. To vidím jako skvělé spojení sil a prostředků. Podařilo se velké dílo a doufám, že zatraktivnění důlní expozice v Landek Parku nebude ojedinělým příkladem.“
Šéf Nadace OKD Jiří Suchánek také vyzvedl prospěšnost spolupráce. „Společnými silami se nám podařilo uskutečnit dílo, které jistě zvýši návštěvnost tohoto areálu. Dolní oblast Vítkovice má skvělé vize. My je máme také. Věřím, že najdeme více způsobů jak je propojit, aby byly co nejvíce prospěšné regionu.“

Interneotvé stránky: http://landekpark.cz/index.html

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu