REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Orlické hory a Podorlicko malebné a domácí

Hrady a zámky na Divoké Orlici 

Na křídlech Orlice! 

Údolí Divoké Orlice patří živoucím hradům a zámkům jako málokteré. A navíc mezi nimi můžete putovat po cyklostezce, můžete zde potkat i zámecké pány a strefit se do zajímavých akcí i romantických svateb.

Na cyklostezku můžete najet za Třebechovicemi pod Orebem a přes Týniště a Lípu dojet po 15 km k renesančnímu zámku v Častolovicích. Kromě zámeckých prohlídek nabízí cukrárnu, růžovou a vodní zahradu a rozsáhlý park s oborou s bílými daňky, rybníčky a oblíbený zvěřinec exotických i domácích zvířat. O zahradu pečuje i sama hraběnka Sternbergová.
 
Po 5 km dále po stezce dorazíte na nově zrekonstruovaný empírový Nový zámek Kostelec nad Orlicí. Obdivovat můžete interiéry ve stylu biedermeieru a přírodně pojatý zámecký park. Potěší Toniova kavárna s venkovní zahrádkou v parku s menu podel receptů rodiny Kinských. Akce na zámku představují vytříbenou kulturu, ať jde o expozice v galerii nebo koncerty. Zahlédnout můžete i hraběte Františka Kinského, který provází při speciálních příležitostech.

REKLAMA

Po dalších 3 km po stezce dorazíte do Doudleb nad Orlicí, na renesanční zámek – letní sídlo pánů Bubnů z Litic. Znáte jej z filmu Báthory, který se zde natáčel. Prohlédnout si můžete zámek i park a užít si třeba pravidelné farmářské trhy místní produktů.

Po dalších 7 km po cyklotrase dojedete k baroknímu zámku Potštejn. Ten je výjimečný hranými prohlídkami pro děti – Bubákov a Pohádkov – i pro dospělé, včetně noční prohlídky 7 hříchů. Pověst si získala i zámecká cukrárna a ubytovat se můžete přímo na zámku ve stylových barokních pokojích. Jako zámečtí páni se budete cítit při projížďce na koni třeba na tábořiště Vochtánka a s piknikem v trávě – tzv. zámecký Horses time s Petrem Staňkem. Vydat se můžete i na hrad Potštejn, tyčící se nad údolím. 

Na kole můžete pokračovat náročnější cyklotrasou 6 km zalesněným údolím Divoké Orlice do Litic. Na skále sevřené ostrým meandrem řeky se tyčí hrad Litice. Přes Bohousovou se dostanete po 13 km do Žamberka k  renesančně – baroknímu zámku rodu Parishů – obdivovat můžete nádvoří a jeho exteriéry a rozsáhlý anglický park, o který pečuje David Parish, žijící v rezidenci uprostřed parku.

www.mojeorlickehory.cz – aktuální info o cyklotrasách/stezkách, ubytování atd.


 


Interneotvé stránky: http://www.mojeorlickehory.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA