REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 23.9. a svátek má Berta

Okolí Valašských Klobouků si zamilujete pro jeho jedinečná místa

Hrad Brumov se nachází na výběžku kopců nad městem Brumov-Bylnice. Hrad je chráněn jako kulturní památka, v roce 2001 byl dokonce jmenován Strážním hradem Valašského království. Nedaleká rozhledna na Královci byla postavena v krajině Bílých Karpat a poskytuje nádherný výhled do širokého okolí. Běžte a přesvědčte se sami.

Zřícenina hradu Brumov

První písemná zmínka se datuje k roku 1255, kdy byl hrad významnou zemskou pevností, která střežila cestu Vlárským průsmykem do Uher. Za třicetileté války hrad obsadili Valaši. V reakci na jednoduché dobytí hradu bylo zdokonalováno jeho opevnění, hrad byl vybaven kamennými bastiony. Po velkém požáru v roce 1760 byl hrad ještě opraven, ale po dalším ohni roku 1820 už byl definitivně opuštěn.

Historicky zakonzervovaný horní hrad v současnosti nabízí v bývalých sklepních i nadzemních prostorách expozici nastiňující historii hradu. Můžete zde zhlédnout fotografie z archeologického průzkumu, model hradu, prapory s erby majitelů a repliky zbrojí. Naleznete zde popisné tabule s náčrty vývoje a popisem historie hradu, prohlédnete si vitríny s keramickými, skleněnými a železnými nálezy z archeologického průzkumu. Část prostoru spodního hradu je přestavena v malý amfiteátr s podiem, který je využíván k pořádání rozmanitých kulturních akcí, divadel a koncertů.

REKLAMA

Rozhledna na Královci

Před druhou světovou válkou zde stávala turistická chata s původní rozhlednou v podobě triangulační věže. Nyní zde stojí celodřevěná sedmipodlažní rozhledna, vysoká 22 metrů. Byla postavena v roce 2006, má 85 schodů a poskytuje krásný rozhled z šesti vyhlídkových plošin. Za dobrého počasí je odtud vidět na hřebeny Bílých Karpat, panorama Vizovické vrchoviny, Javorníků, a také slovenské Vršatská Bradlá. Z rozhledny se návštěvníci mohou také kochat blízkými Valašskými Klobouky.

Pivečkův lesopark

Pivečkův lesopark se nachází ve městě Slavičín nedaleko Luhačovic. Svůj název získal podle rodiny Pivečkových, která lesopark roku 1940 založila. Unikátnost parku spočívá ve výskytu nespočtu dřevěných replik zvířat. Spatříte zde smečku vlků, hlemýždě, slimáka, žábu či velkého kondora. Odpočívá zde také vodník, můžete tu také nalézt několik zvláštních dřevěných hub. Jistě vás zaujme dřevěný mostek vedoucí přes malé jezírko, dřevěný kolotoč a dětské hřiště. Po náročném dni si můžete odpočinout a relaxovat na kamenných či dřevěných lavičkách nebo se jen tak kochat přírodou.

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org, www.hrady.cz, www.hradbrumov.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA