REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Okolí Františkových Lázní láká k probádání

Navštivte ojedinělou přírodní rezervaci, která nemá ve střední Evropě obdoby. Jedná se o přírodní rezervaci Soos nacházející se poblíž Františkových Lázní. Nedaleko naleznete také rozhlednu Salinburg, kterou při svých toulkách nesmíte minout.

Přírodní rezervace Soos

Naleznete zde unikátní pozůstatky slaného jezera, které se během staletí přeměnilo v rašeliniště a minerální slaniště. Naleznete zde pozůstatky vulkanické činnosti, kterou ilustrují mofety, bahenní vývěry CO2, ale také četné minerální prameny. V neobyčejných biotopech, kterých je tu celá řada, můžeme nalézt spousty chráněných živočichů a mokřadních či slanomilných rostlin. Přírodní rezervací vede po dřevěných chodníčcích 1,2 km dlouhá naučná stezka s několika informativními zastávkami. V areálu je také geopark, dále též muzeum s přírodovědnou a paleontologickou expozicí, výstavu prehistorických ještěrů v životní velikosti, expozici Ptačí svět Chebska anebo třeba dančí oboru.

Rozhledna Salingburg

Salingburg je rozhledna v Chebské pánvi u Františkových Lázní, byla postavena roku 1906, stavbu navrhl františkolázeňský architekt a stavitel Gustav Wiedermann. Stojí na malém návrší zvaném Na Vyhlídce ve Slatině. Od města je rozhledna vzdálena přibližně jeden kilometr. Název Salingburg byl odvozen od bývalého pojmenování vod minerálních pramenů, těm se říkalo Saling. Pověst praví, že na rozhledně sídlí duch františkolázeňských pramenů Salinger. Rozhledna byla vystavěna jako romantická pseudogotická stavba ve stylu středověkého hrádku. Má dvě nezastřešené věže, na vrcholu vyšší věže s cimbuřím je vyhlídkový ochoz. Ve spodní části nižší věže se nalézá menší kašna se sedícím chlapečkem.

Hrad Libá

Původně goticko-renesanční hradní sídlo pánů z Liebsteina, které bylo v 18. století přestavěno na pohodlný barokní zámek. Ten však pak začal chátrat, byla tedy potřebná rekonstrukce, která však započala až v 90. letech 20. století. Historii hradu vám nastíní expozice Běh času, mapující minulost, současnost i budoucnost hradu. Přístupná jsou také hradní sklepení a věž s kruhovým půdorysem. Zajímavostí je, že hrad zdědili a rozdělili si ho dva bratři. Když sejdete pod hrad a přistoupíte ke skalnímu masivu, na kterém stojí, uvidíte v něm vyrytou hraniční linii.

REKLAMA

Zdroj a více informací naleznete na: zivykraj.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA