REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

Odolena Voda

Základní informace

Odolena Voda leží na rozmezí vyvýšené Pražské plošiny a Středolabské tabule 15 km severně od Prahy, 7,5 km východně od Kralup nad Vltavou a 8 km jihozápadně od Neratovic. Její starší část je rozložena ve svahu sklánějícímu se zvolna k severu, novější část se sídlištní zástavbou vyrostla ve druhé polovině 20. století na výše položené rovině. Z jihovýchodní strany se k ní přimyká Dolínek s blízkou osadou Čenkov.

Historie

První písemná zmínka o Odoleně Vodě, v minulosti nazývané též Odolenova Voda, Vodolina Voda, Odolena Vodis nebo prostě Vodolka, pochází z roku 1352. Do počátku husitských válek byla v majetku kapituly při kostele svatého Víta na Pražském hradě, kdy po násilném záboru téměř veškerého duchovního zboží připadla Starému Městu Pražskému. Více o historii města..

Památky

Kostel svatého Klimenta
Jižně nad starou částí Odoleny Vody. Kulturní památka.

REKLAMA

Barokní chrám byl postaven v letech 1733–1735 na místě staršího, středověkého kostela podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Stavebníkem kostela bylo Klementinum, jezuitská kolej v Praze.

Mariánský sloup

Severní strana Dolního náměstí, Odolena Voda. Kulturní památka. Pochází z roku 1706. Opraven roku 1923.

Rodný domek Vítězslava Hálka

Náměstí Vítězslava Hálka, č. p. 3, Dolínek. Kulturní památka.

Přízemní dům asi z první poloviny 19. století, kde se 5. dubna 1835 narodil a první čtyři roky svého života prožil český spisovatel Vítězslav Hálek. Pamětní deska na čelním štítě domku pochází z roku 1878.Na počátku 60. let minulého století prošel Hálkův domek stavebními úpravami, po jejichž dokončení byl 10. listopadu 1963 slavnostně otevřen Památník Vítězslava Hálka. Součástí expozice se tehdy stal také soubor dokumentů a obrazových materiálů, seznamující s básníkovým životem a dílem.

Tvrz (zámek)

Dolní náměstí, č. p. 1, Odolena Voda. Kulturní památka.

První panské sídlo lze v Odoleně Vodě předpokládat již na přelomu 14. a 15. století, v souvislosti s pronájmem poplužního dvora tehdejšími majiteli, pražskou kapitulou. Později zaniklo. Za dalších majitelů či nájemců statku sloužil především ke správním účelům, ve druhé polovině 20. století také k bydlení. V současnosti je objekt v soukromých rukou a je postupně rekonstruován.

Židovský hřbitov

Založen asi roku 1812 postřižínskou židovskou náboženskou obcí. Kolem roku 1896 podstatně rozšířen. Nejstarší čitelný náhrobek pochází z roku 1831. V roce 1935 proběhla soutěž na nerealizovanou výstavbu obřadní síně, z níž se dochovalo 9 architektonických návrhů. Po druhé světové válce byl hřbitov silně poškozen. V polovině 90. let minulého století došlo péčí Židovské obce v Praze k jeho obnově.

www.odolenavoda.cz

Interneotvé stránky: http://www.odolenavoda.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA