REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 5.6. a svátek má Dobroslav

Odhalte tajemství Popelčina střevíčku na hradě Švihov

Švihovský gotický vodní hrad se nachází ve stejnojmenném městě nedaleko Klatov. Můžete navštívit různé prohlídkové trasy. Zajímavý je výstavní prohlídkový okruh věnovaný Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku.

Vodní hrad Švihov

Hrad Švihov nechal postavit v 15. století královský sudí Půta Švihovský z rodu Rýzmberků, který se promyšleně vyskytoval na dvoře krále Vladislava II. Jagellonského a získal tím značného vlivu a majetku. Prohlídkový okruh Život na šlechtickém sídle vás seznámí s historií a stavebním vývojem švihovského hradu. Spatříte zde reprezentační prostory a nahlédnete do podoby života na šlechtickém sídle v 16. století. V rámci prohlídkového okruhu Zázemí šlechtického sídla zavítáte do provozně-hospodářského zázemí hradu. Třetí prohlídkový okruh vás zavede do tajů památkové obnovy hradu. Hrad je nyní chráněn jako národní kulturní památka a je ve vlastnictví státu.

Rozhledna Koráb

Stavba rozhledny začala v roce 1938, byla zadána Václavovi Hrubému ze Kdyně. Dřevěná trámová konstrukce rozhledny s pěti patry sousedí s turistickou chatou zhotovenou stavitelem Hrubým. Roku 1948 došlo k opláštění rozhledny a zastřešení vyhlídkového patra. Přitom byla snesena chátrající dřevěná věž. Zakrátko se začala budovat nová rozhledna, ta měla sloužit zároveň jako vysílač. Roku 1992 byla postavena ocelová konstrukce vysoká 50 metrů s trojúhelníkovou vyhlídkovou kabinou ve výšce 29 metrů. Konstrukci tvoří plechem opláštěný tubus, ve kterém je točité schodiště. Stavba i se zázemím byla slavnostně otevřena v roce 1992. Stavba stojí na nejvyšším vrcholu Chudenické vrchoviny Korábu ve výšce 772 m n.m. Rozhledna vám poskytne krásný výhled na město Kdyně, okolní vrcholky Chudenické pahorkatiny, Všerubský průsmyk, Domažlicko, na Český les, ale také na Šumavu. Na Bavorské straně je vidět vrchol Hohen Bogen. Směrem do vnitrozemí můžete pozorovat Klatovsko a jižní Plzeňsko.

REKLAMA

Rozhledna Bolfánek

Rozhledna se nachází na vrchu Žďár nedaleko města Chudenice. Na místě rozhledny kdysi stávala kaplička, která zde byla postavena na památku Svatého Wolfganga. Na rozhlednu vyšlápnete celkem 138 schodů, poté se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí – Šumavu, Český les i Radyni u Plzně. Za dobrého počasí lze spatřit i Alpy.

Zdroj a více informací naleznete na: www.hrad-svihov.cz, rozhledny.kohl.cz, www.chudenice.eu

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA