REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Největší muzeum západních Čech a Velkou synagogu naleznete v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni patří díky svému rozsahu historických, uměleckoprůmyslových i přírodovědných sbírek k největším muzejním ústavům v Čechách. Neorenesanční budova muzea patří k nejpůvabnějším dominantám města Plzně, nalézá se přímo v jeho historickém jádru. Velká synagoga v Plzni je třetí největší stavbou svého druhu v Evropě a pátou na světě, stojí jistě za zhlédnutí.

Západočeské muzeum v Plzni

Muzeum má více než dva miliony sbírkových předmětů z různých oblastí vývoje přírody a společnosti. Návrh projektu stavby muzea vypracoval architekt Josef Škorpil. Roku 1895 byly projektové práce hotovy a samotná stavba novorenesanční budovy muzea mohla začít. Na výzdobě fasády a interiérů budovy spolupracovali význační umělci, například Celda Klouček, Augustin Němejc či Vojtěch Šaffa. Muzeum je střediskem vědecké práce v řadě vědních oborů. Muzeum tvoří tyto objekty: Hlavní budova, Národopisné muzeum Plzeňska, Muzeum loutek, Muzeum církevního umění plzeňské diecéze, Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech a Vodní hamr Dobřív.

V současnosti můžete navštívit tyto expozice: Pohledy do minulosti Plzeňského kraje z pohledu archeologie a historie, Umělecké řemeslo – Užité umění, Plzeňská městská zbrojnice, Po stopách víry františkánským klášterem, Příběh na niti a Expozice Rokycany.

REKLAMA

Vedle výstavní činnosti muzeum také pořádá různé přednášky, edukační programy pro školy a komentované prohlídky. Součástí muzea je prostorná knihovna se studovnou či přednáškový sál vybavený audio technikou, data projektorem a promítacím plátnem. Část prostor muzea je využíváno k pořádání svateb. Až se nudete vracet z prohlídky, můžete si odpočinout a občerstvit se v příjemné muzejní kavárně.

Velká synagoga v Plzni – třetí největší na světě

Velká synagoga v Plzni je největší synagogou v Čechách, která prý může pojmout na 2 500 osob. Tato stavba v pseudorománském slohu s maurskými prvky byla dokončena roku 1893. Plzeňská synagoga je svědectvím bohaté židovské obce v Plzni. Byla zpustošena nacisty během 2. světové války. Mimo náboženské účely dnes slouží Velká synagoga díky vynikající akustice a unikátní atmosféře i jako koncertní a výstavní sál.  Nedávno prošla synagoga i přilehlý rabínský dům rozsáhlou rekonstrukcí. V horních galeriích synagogy najdete novou stálou expozici Tady žili Židé. Synagoga je nyní opět otevřena veřejnosti, můžete se vydat na komentovanou prohlídku a zjistit více o její historii.

Zdroj a více informací naleznete na: www.zcm.cz, www.visitplzen.eu, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA