REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Nedaleko rakouských hranic naleznete Slavonice, město dotčené historií

Pouhý kilometr od rakouských hranic leží historické město Slavonice. Pokud máte rádi adrenalin, zajděte do slavonických podzemních chodeb, kde vyfasujete gumáky a hurá do podzemí. V pevnostním areálu si zas můžete prolézt bunkry z let minulých. Pokud nebudete mít historie dost, neváhejte navštívit nedalekou mohutnou zříceninu hradu Landštejn.

Úzké chodby slavonického podzemí

Slavonické podzemí určitě stojí za vidění, je třeba brát to ale spíše jako adrenalinový zážitek než výlet do historie. Je zde možné vybrat si ze dvou tras, obě osvětlené a s průvodcem. První červená je kratší, ideální pro větší děti. Druhá delší, asi na hodinu, je fyzicky náročnější. Chodbičky jsou opravdu velmi úzké a nízké, prostory spoře osvětlené a hodně zaplavené. Pokud jste většího vzrůstu, nad 180 cm a máte široká ramena, budete mít pravděpodobně v pár místech co dělat, návštěvu raději konzultujte s průvodcem. Rozhodně přijměte nabízené holínky a pláštěnku, protože místy sahá voda až po kolena.

Zachovalé bunkry v pevnostním areálu

Zajímavá procházka po původním opevnění. Přístupné jsou dva plně vybavené bunkry, jeden z roku 1938, druhý z roku 1963. Jsou zde k vidění původní kulomety, pušky, pistole a samopaly, funkční ruční ventilátor a pozorovací periskopy, výstroj osádek a další zařízení. Prohlídky bunkrů jsou s odborným výkladem průvodce. V areálu je nová naučná stezka, která vás na 13 zastaveních seznámí se základními informacemi o výstavbě opevnění v letech 1935-1938 v tehdejším Československu včetně popisu situace přímo na Slavonicku. Bunkry jsou ve skvělém stavu.

REKLAMA

Hrad Landštejn

Dějiny Landštejna se začínají datovat k roku 1222 po smrti moravského markrabí Vladislava kdy se správy této části ujal český král Přemysl Otakar I. Za cílem zabezpečit zemské hranice budoval na sporných územích strážní hrady. Střežil nejen zemskou stezku, ale i část hranice mezi českými zeměmi a Rakouskem.

Roku 1972 začala rozsáhlá rekonstrukce chátrajícího zdiva, která uvedla hrad do nynějšího stavu, v roce 1990 byl zpřístupněn veřejnosti. Drobné opravy a rekonstrukce probíhají doposud. Díky dvěma věžím propojených palácem, představuje hrad ojedinělou stavbu svého druhu v Čechách a je jednou z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě. Horní část vyšší věže je vyhlídková. Z ní se otevírá pohled na hluboké lesy České Kanady. Hradní komplex přístupný veřejnosti, je to ale spíše taková polozřícenina, interiéry zde k prohlédnutí nejsou. Po zakoupení lístku si celý areál projdete sami, komentované prohlídky tu také nejsou k dispozici. Přístupný je celý areál s výjimkou sklepů a západního příkopu, kde je zázemí Správy hradu. V hlavní sezoně zde jsou obvykle atrakce v podobě střelby z kuše nebo luku. Přímo v areálu hradu je také možnost se občerstvit.

Zdroj a více informací najdete na: www.shslavonice.cz/slavonicke-podzemi, www.slavonicebunkry.eu/pevnostni-areal, www.hrad-landstejn.cz/cs

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA