Nazujte kecky a vydejte se po stopách Tomáše Bati

Památník Tomáše Bati je perlou světového funkcionalismu, řadí se mezi nejvýznamnější stavby Zlína. Stavba Baťův mrakodrap je zas vrcholné dílo moderní československé konstruktivistické architektury. Po návštěvě těchto dvou staveb se vydejte do Komenského parku, který je s Baťou také spjat.

Památník Tomáše Bati

Toto dílo architekta Františka Lýdie Gahury z roku 1933 bylo postaveno na počest tragicky zesnulého Tomáše Bati. Během následujících let památník prošel řadou změn, stavebních i účelových. Sloužil jako Dům umění či jako sídlo symfonického orchestru a galerie výtvarného umění.

Výrazným prvkem interiéru je schodiště ve tvaru písmene Z, jako Zlín. Spatříte zde tzv. loučové lampy Luminator, které jsou vyrobeny přesně podle původních lamp. Budova ze skla, betonu a kovu je zcela unikátní podívanou. Památník Tomáše Bati je možné navštívit celoročně. Můžete si ho prohlédnout jak individuálně bez výkladu, tak i formou komentované prohlídky.

Baťův mrakodrap

Jde o administrativní budovu a sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa. Stavba byla dokončena v roce 1938 podle projektu architekta Vladimíra Karfíka. Původně bylo v plánu mít administrativu firmy ve třech navzájem propojených třípodlažních budovách, pak vznikl návrh jedné výškové budovy a ten uspěl. Mrakodrap má 16 pater, vysoký je 77,5 metru. Říkáte si — nic moc, ale v té době bylo jiné měřítko. Jednalo o druhou nejvyšší moderní budovu Evropy. Vyšší v té době byl již jen palác Všeobecné bankovní jednoty v Antverpách o výšce 87 metrů, který už je v současnosti vyšší. Nejvyšší budovou světa tehdy byla Empire State Building v New Yorku o výšce 381 m.

Park Komenského

Park byl založen v roce 1930 na místě bývalého panského dvora a zeleninové zahrady, která byla zásobárnou potravin přilehlému zámku. V roce 1929 Tomáš Baťa odkupuje zámek i se dvorem a tím se otevřela cesta k zásadním urbanistickým změnám ve Zlíně. V nedávné revitalizaci parku došlo k výsadbě nových stromů, skupin keřů, trvalek, byly založeny nové trávníky. V parku přibylo nové dětské hřiště pro děti všech věkových skupin, moderní altán, mobiliář a technické zázemí. Park se stal Stavbou roku 2014 Zlínského kraje, a také Parkem roku 2015. Již to je jistá záruka skvělé podívané. Jedná se o skutečně příjemné místo. Každý si může najít svůj koutek, kde si buď v trávě rozloží piknik, přečte si knížku na lavičce, zahraje si šachy nebo si jen tak užije pohodu. Pro nejmenší jsou zde houpačky, trampolína, pískoviště a prolézačky. Přilehlá bistra vás občerství.

Zdroj a více informací naleznete na: cs.wikipedia.org, zlin.eu, www.ic-zlin.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu