REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Naučná stezka Hádecké lomy u Brna

Naučná stezka Hádecké lomy vás seznámí s přírodními krásami bývalých vápencových dolů a jejich okolím. Říkáte si, jak může „jen“ osmdesátimetrová šedá stěna tyčící se nad Brnem nabízet přírodu hodnou naučné stezky? Nenechte se zmást, v okolí Hádeckých lomů se nachází hned čtyři chráněná území, na kterých se ukrývá kolem stovky ohrožených druhů rostlin. Právě proto zde v roce 2014 základní organizace Českého svazu ochránců přírody Pozemkový spolek Hády vybudovala díky programu NET4GAS Blíž přírodě naučnou stezku.

Těžba vápence v lomu byla ukončena v devadesátých letech a místnímu ČSOP se podařilo zachránit tuto krásnou přírodní oblast před zástavbou. Od té doby celé území prochází rekultivací a stále více se zpřístupňuje veřejnosti. Velký podíl na tom má právě naučná stezka.

Díky své poloze na okraji Brna je stezka dobře přístupná, a to i pro rodiny s dětmi. Dva kilometry dlouhý nenáročný okruh nabízí osm zastavení s informačními tabulemi, které popisují nejen historii lomů, ale také rozmanité druhy rostlin a živočichů. Pro větší zaujetí malých návštěvníků je na každé tabuli vtipný obrázek a hlavně kvízová otázka. Odpověď na ni se nachází vždy na následující tabuli. Unikátní vzdělávací atrakcí je velký stratigrafický sloup znázorňující model zdejšího geologického profilu s časovou osou a textovým i obrazovým popisem.

REKLAMA

Z centra Brna se k lomu dostanete MHD během několika minut a po pár minutách chůze jste v přírodě. Kromě bohaté fauny a flóry však nabízí procházka Hádeckou planinkou také výhledy na město i velkou část Moravy. Ještě lepší panoramata se naskytnou, když vyjdete po žluté značce až k vysílači na úplném vrcholku kopce. A pokud vás tento výlet znaví, můžete si odpočinout u tyrkysových jezírek v sousedním Růženině lomu, nebo navštívit Lamacentrum ležící na okraji lomu Hády a pozorovat dovádění lam alpak.

Místo: Brno, Jihomoravský kraj
Doprava: Autobusem č. 72 nebo 78, zastávka Velká Klajdovka

Společnost NET4GAS je spolehlivým a bezpečným provozovatelem přepravní plynárenské soustavy a rozvíjí odpovědnou politiku ochrany přírody a životního prostředí s ohledem na současné a budoucí generace. NET4GAS systematicky a dlouhodobě pomáhá projektům, pro které právě motto „Blíž přírodě“ znamená významnou součást trvale udržitelného rozvoje. Je dlouholetým generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody, se kterým se podílí na zpřístupnění přírodně cenných lokalit veřejnosti. Často se jedná o místa s výskytem vzácných či ohrožených druhů flóry a fauny. Budují naučné stezky, pozorovatelny, informační tabule či interaktivní hrací prvky, které mají za cíl nejen veřejnost do přírody přilákat, ale zároveň vzbudit zájem o její ochranu a úctu k ní. Díky programu NET4GAS Blíž přírodě tak získají turisté skvělé tipy na výlety a dozvědí se o krásných místech, která by jinak zůstala zapomenuta.

Více informací i tipů na výlety najdete na www.blizprirode.cz.

Foto: ČSOP

Interneotvé stránky: http://blizprirode.cz/cz/tipy-vylet/lokality/hadecke-lomy-okoli.html

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA