REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Národní muzeum je největším muzeem České republiky

Spravuje několik objektů v Praze i mimo ni. Sbírky muzea obsahují dohromady více než 13 milionů předmětů, na své si zde přijde opravdu každý. Jeden den vám na prohlídku celého muzea bude připadat málo.

Národní muzeum má funkci sbírkotvornou, vědeckou, osvětovou a metodickou

V expozici nazvané Sál minerálů si můžete prohlédnout více než 4 000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa. Expozice s názvem Dějiny zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do 1. světové války. Expozice Okna do pravěku vás provedou pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Uvidíte asi 2 000 exponátů od malých zkamenělých larev trilobitů až po obřího amonita a zcela nové modely pravěkých zvířat v životní velikosti. Expozice Dějiny 20. století vypráví příběh české moderní historie od 1. světové války až po vstup České republiky do Evropské unie. V expozici Sál luminiscence se seznámíte s fenoménem fluorescence minerálů v ultrafialovém záření. Nerostné bohatství Čech je expozice, kde poznáte nejvýznamnější suroviny těžené v minulosti na našem území. V Sále meteoritů zjistíte, jak rozmanité mohou být vesmírné meteority i pozemské tektity a impaktity. Naleznete zde spousty dalších expozic.

Karlovo náměstí

Náměstí bylo vytyčeno v roce 1348 při lokaci Nového Města pražského přibližně uprostřed a stalo se jeho hlavním veřejným prostranstvím, tržištěm i shromaždištěm. Název Karlovo náměstí, nese po Karlu IV., ale až od roku 1848, do této bylo nazýváno Dobytčí trh. Mezi nejstarší budovy patří Novoměstská radnice, Faustův dům, kostel sv. Ignáce a novorenesanční budova ČVUT. Největší část náměstí tvoří park se 7 plastikami a barokní kašnou. V parku naleznete příjemná místečka, kde si můžete odpočinout po náročném dni.

REKLAMA

Neviditelná výstava

Na Neviditelné výstavě si můžete vyzkoušet, jaký je život bez zraku. Bez smyslu, přes který získává náš mozek nejvíce informací. Celou výstavou vás budou doprovázet nevidomí nebo částečně nevidomí lidé. Na výstavě se řídíte výhradně hmatem, sluchem, čichem a smyslem pro rovnováhu. Neviditelná výstava se snaží ukázat reálný svět nevidomých lidí a cestu, jak jim porozumět. Nevidomý průvodce vás provede několika místnostmi až k východu, za nímž už je opět světlo. Vyzkoušíte si, jak se pohybovat v ruchu města a v lese, jak se umýt, zapnout mikrovlnnou troubu, či jak zaplatit, poznat peníze bez zraku nebo jak správně ochutit oběd a vybrat správné koření.

Zdroj a více informací najdete na: www.nm.cz, cs.wikipedia.org, neviditelna.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA