REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Na zámku Radim se můžete podívat do ložnic princezen

Původní tvrz se změnila na zámek, na kterém se postupem času prostřídala celá řada významných šlechtických rodin české země. Nyní ho můžeme považovat za jednu z nejvýznamnějších ukázek renesančního venkovského sídla střední šlechty, ale také za výjimečnou ukázku ojedinělé architektury saské renesance. Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem v Čechách. Objevíte zde stavitelské památky ze středních, východních i severních Čech z období od 17. do 19. století.

Zámek Radim

Zámek je vybaven unikátním renesančním mobiliářem, který byl do Čech dovezen z Evropy. Za místní chloubu je považován malovaný záklopový strop. Při prohlídce se na zámku dostanete úplně všude, dokonce i do sklepa. Nachází se tam unikátní černá kuchyně, jedna ze tří zachovalých u nás. Absolvovat můžete jeden z prohlídkových okruhů, kde vás provedou zbrojnicí, společenskou místností, ukáží vám šatlavu i místnost pro porážku a zpracování menších domácích zvířat. K vidění je zde galerie, reprezentační místnosti, ložnice, jídelna, Berchtoldova ložnice, společenský a svatební sál s kancelářskou místností, ochoz svatebního sálu. Je zde také speciální okruh pro děti, které se podívají do ložnice princezen, společenské místnosti či ložnice pro černokněžníka. Na návštěvu můžete vyrazit celoročně, jako jeden z mála se zámek na zimu nezavírá.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Muzeum bylo založeno v roce 1972 Regionálním muzeem v Kolíně. Hlavním cílem bylo zachraňovat a široké veřejnosti pak prezentovat vesnické stavby a jiné objekty pocházející z různých českých krajů. Roku 1996 byl areál muzea prohlášen kulturní památkou České republiky a v roce 2012 byla zahájena postupná a rozsáhlá realizace projektu dostavby muzea.

REKLAMA

V současnosti je zpřístupněno 14 větších obytných a hospodářských objektů. Můžete zde spatřit roubenou stodolu z Durdic u Votic z roku 1648. Jedná se o nejstarší zachovalou stavbu tohoto typu u nás. Většina objektů je vybavena interiérovými expozicemi přibližující návštěvníkům venkovský styl života století minulých. Na území skanzenu je během roku pořádáno mnoho národopisných a jiných kulturních doprovodných akcí.

Zdroj a více informací naleznete na: www.strednicechy.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA