REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Na zámek Mníšek se slétají čarodějnice

Blíží se filipojakubská noc a na zámek Mníšek pod Brdy se začínají slétat čarodějnice. Dokonce budou i provádět v sobotu 28. dubna vpodvečer zámkem malé návštěvníky a jejich rodinné příslušníky. Nebude chybět anděl a bílá paní. Čarodějnice budou na zámku bydlet a provádět až do 1. května

„Jsou to hodné čarodějnice a tak nemusí mít strach, že by je někdo upálil na hranici. Budou nám vyprávět právě o tom, jak k tomu došlo, že lidé věří v čarodějnice, že se jich bojí a proč je upalují,“ zve k návštěvě kastelánka Jana Digrinová.

Víte vůbec, jak se taková čarodějnice pozná a jak se proti nim můžete bránit? Víte, že to nemusí být ošklivá babizna, ale třeba i pěkná mladá dáma, která umí kouzla, zaříkadla a lektvary? Nebo že na obranu proti nim stačí dělat velký rámus? To určitě dětem nedělá žádné problémy.

REKLAMA

Proč mládež přeskakuje oheň a chlapci vyhazují košťata k nebi? Proč si dívky vyráběly křížky a hospodyně pokládaly trsy trávy před práh? To všechno vám poví mníšecká čarodějnice. Vezme vás do zámeckých jídelen, tří věží, knihovny a dalších salonků. Během prohlídky s ní určitě potkáte další pohádkové bytosti. V kapli krásného anděla, který předá dětem nebeské poselství a potom je bude  pasovat na rytíře a na princezny. Na arkádě bílou paní, jak se prochází se svíčkou. Když má dobrou náladu, někdy i zamává. Co myslíte, je to mníšecká Leontýnka?

Po prohlídce si můžete vyrobit ve výtvarné dílně vlastní nejškaredší čarodějnici nebo se podívat na panenky v historických kostýmech, které ušila Jarmila Kupková. Podvečerní prohlídky doporučujeme rezervovat na telefonu 318 590 261.

Čarodějnice bude provázet i v neděli 29. dubna, tentokrát během dne. Anděla a bílou paní už sice nepotkáte, zato ale čarodějnice dětem nechá potěžkat tác pro služebnictvo, ukáže šperkovnici pro princeznu, kouzelné zrcadlo, obydlí zámecké meluzíny, zvoneček s nožičkami nebo rohaté čertovské křeslo.

Navíc vám prozradí, proč se kolem hlavního ohně stavělo ještě dalších sedm ohýnků nebo proč se před dveře sypala zrnka písku a také vás vyzkouší, jestlipak po čichu poznáte, z jakých ingrediencí vařila kouzelné nápoje a lektvary. Je pevně přesvědčená, že to nepoznáte a už teď se tomu „hyhňá“. Prohlídky v neděli 29. dubna začínají v 10.30 hodin. Opět nebude chybět malá expozice o historii módy na panenkách. Jak chodila oblékaná královna Kleopatra, Marie Terezie, Ludvík XIV., Sissi nebo Božena Němcová? Ty všechny tam potkáte a ještě dalších 70 historicky oblečených panenek Barbie.

Protože, jak jsme už řekli, mníšecké čarodějnice jsou hodné a nikdo je neupálí, provedou vás zámkem i o státním svátku 1. května a to na prohlídce Májové. Tentokrát budou vyprávět o tom, co následuje po noci upalování čarodějnic. A to je stavění májek. Že čím vyšší, tím lepší? Každá vesnice chtěla mít tu největší a nejkrásnější májku. Také si ji pak museli mladíci bedlivě hlídat, aby jim ji nikdo neukradl. To by byla velká potupa! Pod májkou se tančilo a veselilo, byla to událost, na kterou se všichni těšili, a to dokonce i zámečtí pánové.

„Užijte si čarodějnice i první májový den na mníšeckém zámku. Na naše čarodějnice jen tak nezapomenete. Bude veselo a krásně teplo,“ ujišťuje kastelánka Jana Digrinová.

Program čarodějnic na zámku Mníšku pod Brdy

28. dubna 16,00 – 18.00 Prohlídky Čarodějnické s andělem a bílou paní,
výtvarné tvoření – výroba nejškaredší čarodějnice
29. dubna 10,30 – 15,30 hod. – Prohlídky Čarodějnické
1. května 10,30 – Prohlídka Májová

Bližší popis okruhů a programu:

Prohlídky zámku I. a II. okruh
 
I. okruh zámku zahrnuje  11 historických prostor představujících bydlení drobné šlechty na počátku 20. století. Jde o reprezentativní místnosti – Zimní jídelnu, Kapli, Velkou jídelnu, Přípravnu, Velký salon s hodinovou věží, Pánský salon, Dámský salon, Knihovnu, Pracovnu, Lovecký salon a Arkádu s nástupním schodištěm.
 
II. okruh zámku zahrnuje  8 historických prostor a Arkádu. Seznámíte se se soukromými pokoji, ve kterých poslední  majitele Kastové každodenně pobývali. Dětské pokoje, ložnice, koupelny jsou zařízeny do nejmenších detailů, nechybí křtící zavinovačka, dobové hračky, učební pomůcky, záchod či nočník. Mnoho věcí si určitě budete pamatovat od svých babiček a dědečků. Zajímá vás co se tehdy nosívalo, v čem byly ženy šik, nebo chcete vědět, jak rodina Kastů trávila volné chvíle? V tom případě nebudete zklamáni a návštěva První republiky vám připomene doby nedávno minulé, které si tolik idealizujeme a proto je milujeme.   

Móda jak ji neznáte – více než 70 panenek Barbie oblečených v dobových oblečcích, které ušila paní Jarmila Kupková. Panenky mají šatičky  jako z pohádky.  Děti si na nich mohou prohlédnout, jak chodili oblékané a učesané princezny a králové v dobách dávno minulých a dozvědí se spoustu zajímavých věcí. Například,  že chlapci do 6 let chodili oblečení jako dívky nebo že dámy měly tak utažené pasy, že ani nemohly dýchat!

Interneotvé stránky: http://www.zamek-mnisek.cz/

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA