REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Na Vysočině naleznete krásné skalní útvary

Skalní komplex Devět skal naleznete na stejnojmenném vrcholu, který je zároveň nejvyšším bodem Žďárských vrchů a Českomoravské vrchoviny. Za návštěvu také stojí nedaleký známý poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je zapsaný na Seznamu dědictví UNESCO.

Devět skal

V roce 1976 byl tento skalní útvar vyhlášen přírodní památkou. Leží v nadmořské výšce 836 metrů. Objektem ochrany jsou rulové skalní bloky, ochrana je také z důvodu výskytu vzácné fauny a flóry v těchto končinách. Tento členitý skalní blok vznikl mrazovým zvětráváním již ve starších čtvrtohorách. Název vzniknul díky skalnímu labyrintu, který je tvořen třemi dlouhými hřebeny s devíti věžemi a třemi menšími věžičkami. Skalní hřebeny jsou vysoké 12 až 20 metrů, mají charakter skalního města. Z mohutného skalního bloku se vám naskytne překrásný výhled na okolní lesy a přírodu. Při příznivých podmínkách můžete vidět Králický Sněžník a Krkonoše. Toto místo je oblíbeným cílem horolezců, které můžete spatřit na severní stěně hlavního hřebene a jižních stěnách skalních útvarů Trůn, Záludné a Žďárské věže. Skalní útvar je celoročně zpřístupněn.

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Tento poutní kostel naleznete ve Žďáře nad Sázavou. Byl vystavěn v letech 1719 až 1722 na podnět Václava Vejmluvy, opata žďárského cisterciáckého kláštera, podle projektu architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Stavba je vrcholným dílem ve stylu barokní gotiky v Evropě. Základem kompozice stavby byla pěticípá hvězda, pěticípý je i půdorys. Svatyně má 5 vchodů, 5 oltářních výklenků a 5 hvězd a andělů na hlavním oltáři.

REKLAMA

Zábavný park Saloon Expres Polnička

Salón Expres je oblíbený pěšími turisty i cykloturisty, kteří zde nalézají příležitost se občerstvit, součástí areálu je totiž zahradní restaurace. V zábavném parku naleznou svou zábavu také ti nejmenší, čeká zde na ně mnoho dětských aktivit. Zaskotačit si mohou na prolézačkách, houpačkách, nafukovacím hradu nebo na lanovce. Zkusit si mohou jízdu na člunu či čtyřkolce. Největší atrakcí je zde ale zahradní železnice s malým nádražím a tunelem. Spatříte zde také malá prasátka a ptačí voliéru. Areál je situován v přírodním prostřední Stříbrného rybníka, místních luk a lesů, má rozlohu 15 000 m2. Rybník v areálu slouží mimo jiné také k jízdě elektrickými lodičkami pro malé i velké. Neváhejte a vyrazte sem za zábavou.

Zdroj a více informací naleznete na: devet-skal.ceskehory.cz, www.zelena-hora.cz, www.vagonpolnicka.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA